| PrettyDollRock a întrebat:

Cine imi zice de curiozitate cum se pronunta numele meu, Elena pe engleza pe litere? Multumesc.Sunt curioasa.happy

Răspuns Câştigător
| Didi908 a răspuns:

Ei el ei en ai

2 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

Buna Elena!

Conform unor surse de pe internet corespunde numelui englezesc Helen, un nume grec ce inseamna "raza de soare". Acest nume se poate referi la o persoana din Grecia, o "Hellene". Sursa popularitatii se balanseaza intre o sfanta si o pacatoasa. Pe de-o parte este Sfanta Helena, mama lui Constantin cel Mare, a carei puritate i-a permis sa descopere Crucea Adevarata. Pe de-alta parte este Helen din Troia, al carei zbor adulter in bratele printului Troian Paris a pornit sangerosul Razboi Troian. Imaginea frumesetii rapitoare a Elenei din urma a ramas de-a lungul anilor.

Conform altor surse, Elena – Se regaseste in cuvintele grecesti helene (torta, foc) si selene (luna).

Vot? :-D

| Skett a răspuns:

E se citeste i, l se citeste el, n se citeste n iar a se citeste ei engleza clasa a 4-a