| Cristina_9230 a întrebat:

cine stie ce trebuie sa stiu pentru olimpiada de romana etapa pe scoala clasa a VIII-a? dau funditia. adica ce s-ar putea da...multumesc

Răspuns Câştigător
| CarinaD a răspuns:

- Ar putea sa se dea o compunere in care sa arati ca textul propus apartine genului liric sau sa zici relatia dintre titlu-continut, sau sa explici doar titlul
- sa recunosti o valoare morfologica si apoi sa dai alte valori
- derivare
- sa preciezi functia sintactica si valoare morfologica a unor cuvinte
- diftongi, triftongi, hiat
- fraza
- sinonime
- rolul cratimei intr-un cuvant
si ar mai trebui inca o compunere, dar aici depinde de profesor
cam astea ar fi... dar nu toate subiectele ce le-am propus, vor fi selectate cateva. Sper ca ti-am fost de folos

2 răspunsuri:
| Cristina_9230 explică:

Scherimuvi, nu gasesc in ce mi-ai dat tu., ce am intrebat eu.