| Petronela a întrebat:

Cum as putea invata limba engleza de la zero.Cu ce as putea incepe, cu ce as continua si cu ce as sfarsi:d.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Teodora20 a răspuns:

Buna! Pai mai intai ar trebui sa inveti timpurile din limba engleza, ce-i drept cele mai uzuale, iar dupa ce le-ai invatat, ar trebui sa cauti o carte de povesti sau ceva asemanator in limba engleza si sa vezi ce nu inteleg. Cuvintele noi le scrii pe o foaie, le cauti in dictionar si asa iti imbogatesti vocabularul. Dati singura cate 10 propozitii de tradus in engleza si vezi daca te descurci. In principiu ai nevoie de un manual din acela Engleza fara profesor. Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Laurici :x a răspuns:

Incepe cu informatiile de baza, sa te prezinti in limba engleza, sa spui cati ani ai, cum te numesti! apoi invata numerele anotimpurile, zilele saptamanii, si asa mai departe dar este prudent sa inveti esentialul!

| miky_4769 a răspuns:

Singur singurel, fara vreun cunoscator sau profesor vei incepe cu o pronuntie proasta, ai continua cu o scriere analfabeta si ai sfarsi ca voicu panzar sau ca ina sa te lauzi ca esti boring si ca vrei to da be da bestwinking...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aş cauta pe la anticariate "Engleza fără profesor", seria I, de Dan Duţescu, Editura ştiinţifică şi enciclopedică, 1976, şi aş urma cu sfinţenie paşii indicaţi acolo. Sunt patru volume, absolut necesare împreună :texte-gramatică-exerciţii-rezolvări.
Vino şi pe lecturirecenzate.ro!