| AlexAlyy a întrebat:

Cum as putea invata limba engleza usor sa scriu cat si sa pronunt?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu iti sugerez sa urmaresti filme, seriale sau orice pentru a-ti construi vocabularul, dar doar dupa ce te pui la punct cu gramatica si verbele de baza.Plus, pronuntia o prinzi ascultand diverse, fie stiri fie persoane native care fac diverse videoclipuri pentru Youtube, de exemplu.In general trebuie sa stai cu dictionarul in mana si sa notezi cuvintele noi. Daca nu iti surade ideea incearca cu aplicatii, desi eu consider ca prima varianta te va ajuta sa retii mai bine.

Iti mai recomand si siteul asta unde iti poti face cont, apoi intri zilnic ca sa mai afli cate ceva: https://www.thefreedictionary.com/

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un profesor bun de engleza!

| relian a răspuns:

Fa rost de o iubita care stie sa vorbeasca doar engleza, asta e cel mai usor mod dea invata o limba straina, restul is povesti.

Poti folosi si google translate, pui cuvintu, si dai pe sunet, auzi cum pronunta, pronunti si tu dupa aia, aproximativ, nu trebuie neaparat sa pronunti f clar, conteaza sa intelegi si sa pronunti.

Dar daca nu practici, o sa uiti, asa ca nu te ajuta la mare lucru.

Ce mai poti face singur? Ia un caiet, scrii asa unu sub altul cuvinte, ori imparti pe litere si scrii cuvint sub cuvint, in limba romana cuvintele uzuale, care is folosite mai mereu.

In dreptukl fiecarui cuvint, scrii in engleza, apoi in continuare scrii in romana pronuntia ce o auzi pe google translate.

Asta o poti face singur, asta daca ai vointa si vrei sa stii cit de cit. Daca stii cuvinte f multe, o sa pricepi multe in engleza, dupa te apuci sa inveti verbe si sa faci fraze.

Fara sa cunosti cuvinte, nici o sansa sa inveti ceva, deci multi gresesc ca te ia prima data cu verbe laughing ce sa faci cu alea daca nu stii cuvinte, stai si te uiti la Luna.
Eu asa cred ca e cel mai simplu de invatat, cuvinte prima data, apoi verbe si sa faci fraze.

Pt cei care o limba straina este piatra de moara laughing cea mai usoara metoda este aia ce am spus, un iubit, iubita care sa stie doar engleza, invezi vrei nu vrei laughing garantat.

Am aici cateva exemple, stiu aia engleza de zici cas americani laughing La felm am un prieten, a crescut aici cu un american mai batrin, toata ziua a stat asta numa cu batrinu ala si acu stie englexa de zici cai texan, are accentul asta, pentru ca asa la invatat batrinul, ala om bun, chiar ii mai da si cate o palma dupa ceafa cand gresea laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Pentru engleza recomand Rita Engleza, explica destul de bine și se lipește(cel puțin de mine s-a lipit) și mai era încă cineva, nu mai știu cum îl cheamă, care la fel, explica foarte bine, las canalele lor atașate mai jos.

Rita engleza:https://youtube.com/@RitaEngleza?si=5pyUN0C6__YnYxNO

English Engleza
(1) https://youtube.com/@EnglishEngleza?si=U6uNB_AjsMwSazd1

(2)
https://youtube.com/@EnglishEngleza2?si=gIBFE7fArST_F4Ji

Bafta!thumbs up

| ZeulMuschilor a răspuns:

Vorbesti cu strainii. Tandem e bun pentru asta

| Alexzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Incepe sa te uiti la seriale cu subtitrarea in engleza.Gandeste-te asa e o scena in care unu mananca clatite si scrie I ate pancakes si asa iti dai seama ca pancakes inseamna clatite.Eu asa am invatat multe cuvinte in engleza.Am o engleza buna, invatata doar din jocuri si seriale.

| lilistuparu a răspuns:

Salut!

Sunt o groaza de aplicatii pe care le poti folosi pentru a invata engleza. Fie poti urma sfaturile de aici de mai sus, fie folosesti aplicatii: duolingo, learn english; fie poti folosi site-uri online cu tutori pentru limba: outschool, preply. Poti gasi oameni cu care sa comunici in engleza pentru a evolua.

Succes!