| Pakira a întrebat:

cum calculez determinantul unei matrice cu 3 randuri si 4 coloane? big grin

Răspuns Câştigător
| chitaramea a răspuns:

Ai dreptate trebuie sa calculezi rangul matricei extinase si rangul matricei ai daca sunt egale afli solutiile

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Nu se poate. Ca sa calculezi un determinant numarul de linii trebuie sa fie egal cu cel de coloane.

| Zaygon a răspuns:

Ca sa calculezi rangul matricei extinse inlocuiesti in determinantul tau ultima coloana cu coloana termenilor liberi.

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu exista asa ceva. trebuie sa fie 3 linii 3 coloane.

| Pakira explică:

Asa imi da la un sistem de ecuatii liniare, deci nu aplic metoda lui cramer. trebuie sa calculez rangul acestei matrice sa fie egal cu rangul matricei extinse? iar daca e egal, aflu solutiile?