| Whateverrr a întrebat:

Cum se calculeaza inversa unei matrice cu 2 linii si 2 coloane?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Ca la orice matrice. Singura diferenta e ca atuncu cand "tai" linia si coloana, iti ramane un singur element (sau o matrice 1 pe 1), il folosesti pe ala la calcule

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Inversa matricei e matricea adjuncta pe determinant.

Daca nu stii sa faci det sau matricea adjuncta, atunci ridic-o la mai multe puteri si o sa constati ca una dintre acele puteri va fi inversa (adica puterea de dinaintea celei care e echivalenta cu e).

| Whateverrr explică (pentru AnastasiaK):

Stiu sa calculez inversa in mod normal, insa nu-mi dau seama cum pot calcula adjuncta pentru 2 linii si 2 coloane.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Whateverrr):

Ca la orice matrice. Singura diferenta e ca atuncu cand "tai" linia si coloana, iti ramane un singur element (sau o matrice 1 pe 1), il folosesti pe ala la calcule

| Morlomic16 a răspuns:

Simplu, inversezi liniile cu, coloanele! Sper ca te-am ajutat

| Whateverrr explică (pentru Morlomic16):

Ziceam de inversa, nu de transpusa happy