Întrebare recomandată | dianaaaaa01 a întrebat:

Buna! Cum calculez un radical înăuntrul altui radical?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Îl calculezi întâi pe primul (pe cel din interior) și apoi pe celălalt. De exemplu, radical din radical din 81 e 3, pentru că radical din 81 e 9, iar radical din 9 e 3.

| dianaaaaa01 explică (pentru sabin89):

Pai uite : 7-2radical din 10, totul sub radical

| sabin89 a răspuns (pentru dianaaaaa01):

Eu ți-am spus regula, ordinea operațiilor. La ce ai tu acolo ar veni să-l extragi mai întâi pe radical din 10, care e 3 și ceva, apoi să-l înmulțești cu 2, rezultatul să-l scazi din 7 și, în fine, din ce rămâne să mai extragi iar radical. Dar nu cred că ți se cere asta. Probabil nu ai spus tu întreaga problemă. Trebuie să mai fie ceva acolo.

| dianaaaaa01 explică (pentru sabin89):

In problema mi se cere sa arat produsul dinte un număr și numărul problemei pe care am scris o, iar apoi ar trebui sa iasă din tot un numărul natural

| dianaaaaa01 explică (pentru sabin89):

In fine, mulțumesc!

| Larissa701b a răspuns (pentru dianaaaaa01):

Poți înmulți numărul cu inversul lui(1/numărul dat), de exemplu
Și atunci rezultatul va fi 1(nr. natural)

| johnnny123 a răspuns:

Pe rând.