| DamianTPU a întrebat:

Buna!
Cum este invatamantul in USA? Vreau ca raspunsul sa fie superdetaliat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Informatia detailiata solicitata o vei obtine doar de pe site-urile americane!

| DamianTPU explică (pentru Violleta2022):

Lol. Ai spus ceva foarte absurd.
Pe TPU pui orice intrebare vrei, my dear. Nu trebuie sa fie strict legata de Romania.
Mai bine o lasa-i balta.

| tehno125482 a răspuns:

Sistemul de educaţia în SUA – este una din cele mai avantajoase investiţii din lume. În rating-urile oficiale a celor mai populare instituţii de învăţămănt din lume, SUA ocupă cea mai mare parte. Obţinănd educaţie în SUA poţi conta pe o carieră cu perspectivă în orice altă ţară.
Structura sistemului de educaţie american include 4 nivele, construite după principiul de vărstă: preşcolară (pre-school education), şcoala primară (elementary education), învăţămăntul secundar (secondary education) şi învăţămăntul superior de specializare profesională (higher education).
Învăţămăntul şcolar cuprinde 12 clase, fiecare din ele durează un an academic. Sunt foarte multe programe şcolare în SUA. Nu există un plan comun de învăţămănt (cu excepţia majorităţii ţărilor europene şi ţărilor CSI). Acest lucru este legat de situaţia autonomă a fiecărui stat şi determinarea individuală a normelor de învăţămănt. De aceea şcolile secundare pot fi de mai multe tipuri: "academice", "profesionale " şi "multi-profil". În şcolile de tip "multi-profil", începănd cu clasa a 9-a, există diferite profiluri, dintre care cele mai răspăndite sunt: "academic", "general", "comercial", "industrial", "agricol".
În America există şcoli de stat şi şcoli private. În pofida opiniei despre educaţia elitistă din şcolile private, în America cele mai populare şi mai preferate sunt şcolile de stat, care sunt finanţate de bugetul local. Cu căt statul este mai bogat, cu atăt mai multe subsidii se eliberează pentru sistemul de învăţămănt, cu atăt mai mulţi profesori de clasa întăi activează, cu atăt mai bună este baza tehnico-materială şi condiţiile de acumulare a cunoştinţelor. Școlile de stat din California, Florida, New York, Illinois şi din multe alte state depăşesc cele mai bune şcoli private din Anglia şi garantează admiterea la cele mai bune universităţi din orice ţară din lume.
Învăţămăntul superior în SUA poate fi obţinut în colegii, universităţi sau academii. Instituţiile de învăţămănt superior atribuie absolvenţilor diploma de bacalaureat (bachelor's degree), diploma de master (master’s degree) şi de doctorat (doctorate).
«Colegiul» şi «universitatea» diferă doar după modul de înregistrare, de aceea nu există diferenţă unde obţii studiile superioare. Pentru a avea o impresie privind învăţămăntul superior în SUA, trebuie de bazat pe nivelele fundamentale:
- Аssociate degree (învăţămăntul superior începător),
- Undergraduate level - bacalaureatul (Bachelor of Arts, Bachelor of Sciences),
- Graduate level - masteratul (Master of Arts, Master of Sciences), doctoratul (Doctor of Philosophy).

Studiile superioare începătoare poate fi obţinute în colegiile specializate timp de 2 ani - «community college», a cărui deviz este «o profesie timp de 2 ani». Aceste colegii oferă posibilitatea tinerilor americani să primească diploma de studii medii profesionale şi mai departe să acţioneze pe cont propriu: să înceapă să lucreze după specialitate sau să continue studiile în alt colegiu timp de 4 ani sau la universitate.
Absolvind un astfel de colegiu, absolventul primeşte o diplomă de studii superioare începătoare (associate degree) şi o calificare tehnică, şi poate să se angajeze, de exemplu în calitate de soră medicală, educatoare la grădiniţa de copii, secretară, etc. «Сommunity college» (colegiile locale) sunt destul de populare printre americani, căci înainte de a fi admis la instituţie de învăţămănt superior, americanii preferă să se determine definitiv privind tipul viitoarei activităţi, sau să acumuleze banii necesari pentru obţinerea studiilor.
Prin noţiunea de Undergraduate study în SUA, se presupune continuarea studiilor după şcoală, sau după absolvirea unui colegiu local, şi primirea diplomei de bacalaureat, care se consideră aici ca diplomă de studii superioare. Diploma de bacalaureat poate fi obţinută prin 3 moduri: studiile la un colegiu local şi ulterior transferare la un colegiu de 4 ani, studiile într-un colegiu de 4 ani sau universitate, transferarea în instituţiile de învăţămănt superior SUA din instituţiile de învăţămănt superior din altă ţară (transfer student).
Graduate level - absolvent al unei instituţii de învăţămănt superior. Absolventul primeşte diploma de Master of Arts (M/I), Master of Sciences (MS) sau Doctor of Philosophy (PhD). În sistemul de învăţămănt superior american, PhD – este cel mai înalt grad academic. PhD, de obicei, se oferă după un program de studii de 4 ani şi apărarea disertaţiei de cercetare originală. Diploma PhD este considerată necesară pentru acei, care vor să devină oameni de ştiinţă.

După absolvirea programului de doi ani de aspirantură, se poate de obţinut diploma de MA/MS. De obicei se consideră că diploma MA/MS este pentru acei care nu vor să se ocupe de ştiinţă, dar vor să se pregătească pentru activitatea practică, de exemplu, în domeniul businessului (Master's of Business Administration - MBA).
Cine poate merge la aspirantură? La aspirantură pot merge şi studenţii străini, care au diplomă de studii superioare sau care învaţă deja la aspirantură, precum şi acei care au diplomă de candidat în ştiinţe.
Studenţii instituţiilor superioare de învăţămănt americane, aleg disciplinele care urmează să le studieze individual, ceea ce le permite ca la absolvirea instituţiei de învăţămănt să devină un specialist calificat în domeniul ales. În timpul studiilor în colegiu şi universitate, studenţilor li se acordă ajutor financiar şi este pe larg practicată sistema granturilor şi fondurilor de burse universitare.