| Bubulet a întrebat:

Buna cum pot comenta motoul :"Aurul il cercam in foc, iar pe prietenii in vreami de restriste." cea ma buna explicatie are

Răspuns Câştigător
| Adi2ro a răspuns:

Citatul ii apartine lui Socrate iar el era un om curajos (a salvat de cateva ori pe front viata unui coleg), cu o rabdare de invidiat dar se comporta si bine la anumite evenimente sociale. Sarbatorea cu ceilalti dar nu se imbata. Violenta si furia ii sunt necunoscute.
A comparat prieteniile facute in viata cu aurul. Orice prietenie ce nu e trecuta prin probleme inca nu a fost testata, ca si cu aurul ce trecut prin foc se curata. Si Biblia face referire la aurul curatit prin foc, ca e mai valoros. Deasemenea "un prieten ce e aproape in nenorocire devine ca un frate".

Nu te grabi sa-ti faci prieteni, dar daca ii faci sa le fii credincios pentru ca viata te pune la incercare din toate punctele de vedere. Avand asta in minte, e bine sa sa privesti lucrurile in ansamblu si atunci cand legi prietenii. Focul e insasi viata. Iar ce "curata" ea. devine cu adevarat pretios!

PS: Sper ca ti-a fost de folos.