| alyad a întrebat:

Cum pot face sa am un acent Britanic?

4 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Accentul britanic se dobandeste in timp atat timp cat nu esti native speaker sau nu locuiesti in UK. Poti sa te uiti la filmulete pe Youtube, care iti folosesc la asta iar daca ai o ureche buna, iti poti da seama cum vorbesc ei. Nu trebuie doar sa asculti, ci sa si vorbesti. Ai vazut ca litera R la ei e un pic estompata si accentul cade un pic diferit. Baftawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te muti acolo si in cativa ani il prinzi

| pufuletziii a răspuns:

Interesanta intrebarelaughing. Daca exersezi mult iti va iesi pana la urma. Poti sa ii emiti, cum pronunta cuvintele, etc...

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Daca stii engleza, poti invata cuvinte folosite de ei si accentul urmarind filme englezesti. Dar oricum, in urmatoarea perioada poti deveni in cel mai bun caz, un vorbitor de "british english with romanian accent". Accentul se perfectioneaza prin practica.