| MNIDenisa a întrebat:

Daca de exemplu (in evaluarea nationala) la matematica, iau 4 si la romana 8 (sa zicem). se face o medie intre cele doua si daca e mai mare de 5 inseamna ca am admis? Sau trebuie sa iei 5-ul NEAPARAT la ambele?:-s

Răspuns Câştigător
| adi4ever a răspuns:

Esti admisa si cu 3... ti se calculeaza media 5-8 cu media examenelor se imparte la 2 si asta iti va fi media, poti lua si sub 5 ca vei fi admisa altfel nu mai erau liceele alea cu media 3, 54

8 răspunsuri:
| omienouăsutenouăzecişişase a răspuns:

NU,se poate lua si 1 happy. Se face media de la romana si matematica cu media 5-8. Nu conteaza, doar ca o sa ai media de intrare la liceu mai mica happy
Bafta.

| spxinsane a răspuns:

Trebuie nota 5 neaprat (daca ai nota mai mica de 5, examenul este picat)

| Angelik_6250 a răspuns:

Se calculeaza asa media 5-8 +media examen(romana si mate) impartite la 2 =media de liceu. Funda?big grin

| vioreld a răspuns:

Va explic eu chiar exact cum este.
Media 5-8 se face doar in cazul in care ai luat examenele. Daca le-ai picat nu se mai face.
Tu media examenelor trebuie sa o ai peste media 5. Adica daca ti-a iesit media examenelor 5 ai luat si acea medie 5 se calculeaza cu mediile de pe clasele 5-8.
Daca media ta a examenelor este sub 5, de exemplu 4, AI PICAT si nu se mai face media cu clasele 5-8, esti PICAT ...deci papa...

| adi4ever a răspuns:

@vioreld: Si cum iti explici tovarase ca sunt licee cu media 3, 54 si mai jos pe la 3, 44? Daca te picau la o nota sub 5 nu mai existau mediile astea

| flower236 a răspuns:

Da.acum trebuie sa treci ambele examene, altfel vei fii lasat pe dinafara.

| Lword a răspuns:

Nu nu trebuie sa iei 5 neaparat la ambele o.O e ok daca iei 4 la mate si 8 la romana nu pici nici daca iei 4 la ambele...

| AdaIoana18 a răspuns:

@adrian asa e cum ai zis u... pentru ca si eu m-am interesat la scoala la secretariat pentru ca ele se ocupa de tot si exact acelasi raspuns mi-a dat... cum ai scris u deci astia care tot ziceti ca pici daca nu ai 5 sa stiti ca nu ai cum sa pici poate in alti ani da dar acum nu