| anonim_4396 a întrebat:

Daca este cineva in Cluj la Balcescu, sau daca stie cineva la cate absente se poate sa-mi scada nota la purtare...profesoara de istorie a spus ca celor care lipsesc ft. mult va propune scaderea notei la purtare la 5. Eu am plecat cam de 6 ori semestrul asta de la ora ei... din care am 1-3 nemotivate. As vrea sa stiu daca s-ar putea aplica ceea ce a zis ea in cazul meu. Multumesc anticipat.happy

Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

In primul rand de la absente nu se pot propune scaderea notei la purtare.
In al doilea rand la 20 de absente se scade 1 punct in consiliu profesoral! Dar doar daca esti un copil rau, sau daca ai sute de absente ramai repetenta. Iti pot scadea maxim 4 puncte din absente, insa daca ai prea multe te exmatriculeaza.
La 40 de absente sau 30% din totalul orelor la o singura materie te exmatriculeaza.
Dar astea se discuta in consiliu profesoral.

Eu am cate 10-15 absente cam la fiecare materie si nu am nota scazuta. Mi s-a spus ca mi se scade nota pentru ca nu am vrut sa fac ce ziceau profesoarele desi ceea ce imi cereau ele, scoala ca institutie nu ma poate obliga, deci sunt in siguranta. Daca iti scade depunde contestatie, insa nu sunt sigur unde.

Tu, draga mea, esti in siguranta!

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

La un cumul de 10 absente nemotivate ti se va scadea un punct la purtare. De aici decizia-ti apartine, ai grija sa nu ajungi la 40 de absente nemotivate pentru ca, automat vei ajunge acasa.

| solitaryhearted a răspuns:

Hmm... thinking Pai da, la 10 absente se scade un punct la purtare. Nu stiu cum e pe la alte licee, sau in alte judete, dar la mine in liceu, 10 absente=un punct.Deci tu nu ai de ce sa iti faci griji. happy (Asta doar daca nu esti „un copil rau", ca sa citez.winking