| queen232 a întrebat:

Buna,daca imi iese media 4, 5 sau 4, 8 spre exemplu in anul asta scolar, raman corigenta sau se rotunjeste la 5?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se rotunjeste, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 109
  (1) La fiecare disciplină de studiu/modul se încheie anual o singură medie, calculată prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."

1 răspuns:
| 76843 a răspuns:

Ramai corigent. Mediile anuale nu se rotunjesc.