| thedream a întrebat:

Daca merg la liceu pe profilul filologie bilingv engleza la ce facultate pot sa merg? Dar daca merg la mate-info? Ce materii si cate ore pe saptamana se fac la ambele profile?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sonnia a răspuns:

Eu sunt la mate-info bilingv engleza si pot sa spun ca-mi place foarte mult, desi informatica o suport fortat ca na, e materie la care dau teza. E cea mai buna alegere, chiar faci de toate. Referitor la orar, cred ca te referi la clasa a 9-a pentru inceput. Vei face 4 ore de mate (din clasa a 11-a in jur de 5-6, depinde de liceu), 4 de romana (din clasa a 10-a 3), 5 de engleza + 1 ora de geografia Angliei (clasa a 9-a), istoria Angliei (clasa a 10-a), cultura Angliei (clasa a 11-a), 2 de informatica (din clasa a 11-a 4) + 2 de T.I.C. (din clasa a 10-a 1), 2 de franceza, 3 de fizica, 2 de chimie (din clasa a 11-a 1), 2 de bio (din clasa a 11-a 1), 1 de istorie, 1 de geogra, 1 de socio (clasa a 9-a, logica, clasa a 10-a, psihologie, clasa a 11-a, economie, clasa a 12-a, filozofie), 1 ora de religie, 1 ora de muzica/desen (nu se mai fac din clasa a 11-a) si 1 ora de sport (doar in clasa a 10-a 2). Cam astea sunt... Totusi, gandeste-te bine la ce esti buna. Daca iti place matematica/fizica si vrei sa aprofundezi si engleza asta e sectia potrivita. Si inca ceva. Vezi ca sectia asta e cea mai "voluminoasa" din punct de vedere al orarului. Succes!

4 răspunsuri:
| petrica1111 a răspuns:

La mate-info o sa faci mate in fiecare zi plus tic si informatica.
la Filologie o sa scapi de mate la bac si ai doar o ora pe saptamana. Funda

| VirusS97 a răspuns:

Pai e cam incurcata treaba...happy
Poti sa mergi la mate-info bilingv engleza acolo faci si informatica si engleza (dar mai mult engleza) la filologie bilingv engleza faci mai multa romana si engleza iar informatica (informatica=programare, algoritimi in coduri sursa gen Pascal C C++) iar la mate info pot fi mai multe profile, mate info biling engleza/ intensiv engleza/ simplu/ intensiv informatica/ web design etc.
Depinde si ce clasa esti si ce ai vrea sa faci pe viitor de exemplu daca vrei sa urmezi o facultate de medicina este indicat sa urmezi un profil bio-chimie, ca sa faci mai multa biologie si chimie (ceea ce ai tu nevoie) si mai putina informatica de exemplu. In ziua de azi trebuie sa stii ce vrei sa urmezi si sa inveti ceea ce crezi tu ca ii este de folos.

| Mwha a răspuns:

La Matematica - informatica se face zilnic matematica ( 2 ore ), la filologie se fac ( 1-2 ore ) Succes! Eu zic sa alegi matematica, este mai interesanta.

| 12UFFY a răspuns:

Pai la filologie daca mergi, ar trebui sa te axezi pe limbi in viitor, jurnalism sau drept. In schimb la mate-info ai mai multe optiuni, cam totul este posibil (depinde si de liceu, daca se face carte)
De obicei la liceele pe mate-info se face mai multa scoala(repet, depinde si de liceu).
Si eu vroiam sa ma duc pe bilingv engleza, dar am fost sfatuit de mai multe persoane sa ma duc mai bine pe mate-info intensiv engleza(eram bun la mate), la un liceu mai bun.Am ales a doua optiune si nu regret, fac 4 ore de engleza pe saptamana, 4 de mate si 3 ore de romana (sunt in clasa a-10 a).Dca ma duceam pe filologie aveam cam 5 ore de romana, 4 de engleza si 3 de mate. Acum fac mailta romana ca si cei de la filologie, cam la fel cu engleza, mate la gre si la info e o teroare(cred ca toti o sa iesi informaticieni) si nu mai zic de bio la care suntem la nivel cu cei de la bio-chimie si restul materiilor.
Parerea mea este ca daca inca nu esti hotarata de ce vrei sa faci pe viitor sa mergi pe mate-info la un liceu cat mai bun un de face carte, de acolo poti sa te duci oriunde fara probleme(daca iti dai interesul)