| Ioanadan3568 a întrebat:

Buna, dacă pentru bac avem de învățat județele și reședințele de județ, și ni se cere "orașul" ce scriem? Ca nu la toate este la fel, spre ex Dolj, Craiova! Mulțumesc mult

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuia sa intrebi profesoara la ore.In acest moment ar fi cam ciudat sa faci asta, deci poate te ajuta un coleg care e foarte bun? Roaga pe cineva, sau posteaza pe grupul clasei.Presupun ca aveti unul pe Facebook si ca nu dai doar tu la geografie.Succes.

| blackann a răspuns:

Intreaba ti profesoara, te ai trezit cu o zi inainte?

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Orasul este - resedinta de judet cumva?
Orasele judetului toate ar mai fi o varianta.
Deci : Judetul-resedinta de judet ( orasul ales pentru pozitia asta) si toate orasele judetului.