| Sarion123 a întrebat:

Dacă sunt clasa a 10-a la profil mate-info simplu şi vreau să mă transfer la alt liceu din Bucureşti, la profil ştiinte ale naturii, trebuie să dau diferenţe?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa sustii diferente la materiile obligatorii care s-au facut la profilul de stiinte ale naturii in cl. a IX-a si tu nu le-ai facut la profilul actual. Nu se dau diferente la materiile optionale.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei."

| Sarion123 explică:

Ah, credeam ca daca ma mut tot la profil real o sa scap de ele. Multumesc!