| AnUtZa_5621 a întrebat:

Bună!
De la ce programe de master, urmate ca civil, în cadrul academiilor militare poți intra direct în sistem? Știu ca de la Academia Națională de Informații "Mihai Viteazu" te poate încadra pe post de ofițer la absolvire.
O zi frumoasa!

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

La SRI le trebuie specialisti in diferite domenii civile. Armata are sistemul ei de securitate format din cadre militare pregatite ulterior in domeniu.
In armata sunt diferite functii care pot fi ocupate de absolventi de facultati, dupa ce au executat un stagiu militar de pregatire. Dar aceste functii sunt cele care necesita pregatire de specialitate care nu se face in institutiile militare de invatamant. Pot fi si medici, medici veterinari, informaticieni sau functii cu specialitati unicat sau care sunt doar cateva in toata armata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În care sistem vrei să intri direct?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă

| Scorillo a răspuns:

Nu garanteaza nimeni incadrarea. Doar daca au nevoie de "calificarea" ta pot sa te angajeze din sursa externa dupa verificari, evaluari medicale+profesionale.