| anonim_4396 a întrebat:

Deci, aici in oras este profesioala "Turism si alimentatie" si profil de liceu, normal "Turism si alimentatie".
E vreo diferenta, se face tot practica si acolo nu?
Ca nu prea inteleg.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din profesional ieși (teoretic cel puțin) mai bine pregătit să faci o anume meserie. Dar ești „blocat" acolo, nu o să mai ai posibilitatea de a avansa (nu prea mult, oricum), neavând studii superioare. Dacă ești ok cu asta - atunci e exact ceea ce ai nevoie.
Făcând liceul, pe lângă o (oarecare) calificare, primești o diplomă de bac, iar asta îți va permite să urmezi mai departe cursuri universitare. În orice domeniu, nu doar în turism neapărat.

| alina2k18 a răspuns:

Pai liceul e liceu, dai si bac - mergi mai departe...
Profesionala e pentru copiii mai slab pregatiti... gen 10 clase pe vremuri.