| Nutsa23 a întrebat:

Deci, am nevoie urgent de cateva jocuri la lectia de engleza pentru un copil de 5 anisori (baietel) care practic stie doar culorile,alfabetul si cateva din animale in limba engleza... Va rog mult, daca aveti mai mult imaginatie si daca poate cineva sa ma ajute... Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Cand am intrat aici ma gandeam "e simplu". Acum n-am nicio idee. Sa vedem, de ce nu il inveti cantecele, sau sa jucati un joc asa: desenezi unele lucruri sau stiu eu, scrii,daca stie sa citeasca, le pui cate trei in fata lui, si trebuie tu spui "cuvantul" si el trebuie sa nimereasca. Desigur, schimbati rolurile apoi, ca sa invete pronuntia, si vei "gresi " si tu de cateva ori,ca sa nu se plictiseasca. Poti sa il inveti directiile(up,down,left,right,forward,backwards,turn arownd) printr-un joc activ(sport),din nou,impreuna, incercand sa faceti miscari sincron, absolut aleatorii. Tu spui "up" - va ridicati, apoi el spune "left" si faceti in pas la stanga,si stiu si eu, vezi cum faci sa fie o competitie:care reactioneaza mai rapid, sau spui "l...up" dar el e deja in stanga,deci trebuia sa astepte sa termini de spus. Poti asocia culori sau alte cuvinte pentru miscari, ii stimulezi imaginatia, gandirea, spui "yellow" si asta inseamna o mutare in fata, etc. Incercati sa desenati mult. "Sa desenam un scaun... cum se spune la scaun?" Si el sa spuna, apoi alt obiect.
Pana la urma chiar e usor. Multa bafta, vei avea de munca.

1 răspuns:
| Anamaxino a răspuns:

Fa o pata de culoare si pune litera cu care incepe de exemplu faci o pata de culoarea rosie si pui langa ea r.