| DiaNa357 a întrebat:

Buna:*Din ce s-au format Carpatii Occidentali? Multumesc mult, funda:*.

Răspuns Câştigător
| adikinhhh a răspuns:

S-au format prin incretire si ridicare in timpul orogenezei alpine de la sfarsitul mezozoicului si inceputul cuaternarului.Cuprinde toate tipurile de roci, structura fiind de orogen. Carpatii Occidentali pot fi impartiti in 3 fasii: -fasia cristalina -cea mai veche dintre fasii,formata din roci metamorfice (Mtii Plopis,Meses,Gilau,Zarandului, Codru Moma,Bihor, Vladeasca,Muntele Mare)
-fasia flisului -formata din roci sedimentare cutate(Mtii Trascaului, Piatra Craiului)
-vulcanici -cei mai noi, alcatuiti din roci magmatice (Mtii Metaliferi)

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! S-au format prin cutarea scoartei terestre, in orogeneza alpina, deci sunt munti tineri.

| yasana a răspuns:

Buna! s-au format prin cutarea scoartei terestre

| YumixCupcake a răspuns:

Carpatii occidentali s-au format prin incretirea scoartei in timpul orogenezei alpine

| Tatarusanu a răspuns:

S-au format prin incretirea scoartei terestre, in orogeneza alpina, din roci

| Sandraaaaaa a răspuns:

Au mozaic petrografic:toate tipurile de roci, dar si prin cutarea scoartei terestre