| Adrianuta a întrebat:

Buna din nou!

M-am interesat de romanul Mara... dar am vazut ca sunt 8 episoade din cate am citit eu pe internet ( Sărăcuţii mamei, Maica Aegidia, Furtuna cea Mare, Primavara etcc in fine sunt 8 episoade ...este adevarat ca sunt atatea? trebuie sa le citesc pe toate offf.

Fundita si vot!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Părţile componente ale unui roman se numesc "capitole" şi nu " episoade". Un roman nu e un serial TV.
În mod curent "Mara" se poate citi în 4 - 5 ore. Ce e atît de mult? A citi o carte nu trebuie să fie o corvoadă. Conţinutul acesteia îţi poate oferi şansa să întîlneşti alţi oameni, alte întîmplări, alte localităţi, puţină istorie, puţină pedagogie, puţină otrografie ( eu n-am întîlnit cărţi tipărite înainte de '89 cu greşeli ortografice), caractere umane, la fel cu cele ale noastre sau cu ale altora cu care am putea să-i asemănăm.
Faceţi un mic efort şi poate nu vă va părea rău.

| Mihaela111 a răspuns:

Sunt mai multe capitole...cauta mai bine pe internet si o sa gasesti cartea online

| Shatzie a răspuns:

Alea nu sunt episoade, ci capitole. Asa se numesc. Si, da, trebuie sa le citesti pe toate. Dar am si o veste buna: cititul nici nu doare, nici nu dauneaza grav sanatatii.
E posibil sa-ti fie chiar util. Macar pentru imbogatirea vocabularului, daca pentru altceva nu.