| lixu16 a întrebat:

Buna dragii mei,
Dupa o facultate facuta asa de amorul artei( Administratie publica) o porcarie; vreau sa incerc la regie si film.
Din ce trebuie sa ma pregatesc? stie cineva ce cr carti material sau altceva trebuie?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Inteleg si-mi pare rau pentru tine; daca asa se pune problema, poate ca cel mai bun lucru ar fi sa te inscrii la niste cursuri de scurta durata intr-un domeniu care se cere si pentru care insusirile tale fizice te-ar putea ajuta.Cunosc,de ex, doi tineri care s-au inscris cu multa speranta si incredere la facultatea de management, alti cativa au terminat geografie cadastrala; cu totii lucreaza acum ca vanzatori, unul de pise auto.altii de echipamenta electrice sau produse alimentare.Sigur ca nu e ceea ce voiau si pentru ceea ce se pregatisera, dar, din discutiile cu ei am inteles ca nu mai au asteptari si sunt multumiti de viata lor.Pana la urma acceptam provocarile vietii si ne bucuram de ceea ce avem.Dar nu spun toate acestea ca sa te descurajez; daca esti incredintat ca ai talent si ca te vei putea impune intr-o lume atat de volatila precum cea a artistilor, incearca si filmul sau regia.Iti doresc din toata inima mai mult noroc.Cu bine.

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ai grija sa nu repeti greseala; esti sigur ca ai vreun talent special care sa te indreptateasca sa optezi pentru un domeniu atat de exclusivist precum regia si filmul? Sa stii ca poti trai decent din orice meserie daca esti bun in domeniul tau.Un instalator priceput e mai cautat decat un actor de duzina.Cat despre regizori,de multe ori, unii dintre cei mai mari nici nu au urmat vreo scoala speciala; un exemplu apropiat de noi ar fi tanarul Porumboiu care a facut filme foarte bune cu toate ca a facut, tot asa, de amorul artei si de gura mamei care-si dorea o diploma universitara pentru fiul ei, o facultate tehnica.Asa incat, gandeste-te bine daca vrei sa-ti mai risipesti cativa ani din viata bajbaind, sau mai bine sa-ti cauti un job, oricare ar fi el, intr-un domeniu pentru care ai deja cunostinte si aptitudini.Sa nu te superi pentru sfatul meu; cunosc multi tineri care au terminat o facultate pretentioasa dupa nume, dar care, efectiv, nu le-a servit la nimic.La noi, din nefericire, scoala inca este rupta de realiatile socio-economice.Numai bine.

| lixu16 explică (pentru April):

Multumesc pentru sugestii
p.s.
( nu imi gasec nicaieri de lucru ( am cautat) probabil si din cauza zonei unde stau( Valea Jiului ( si va asigur ca nu am refuzat nimic) dn ce pot face.

| lixu16 explică (pentru April):

Multumesc mult si eu va doresc numai bine.

| April a răspuns (pentru lixu16):

Inteleg si-mi pare rau pentru tine; daca asa se pune problema, poate ca cel mai bun lucru ar fi sa te inscrii la niste cursuri de scurta durata intr-un domeniu care se cere si pentru care insusirile tale fizice te-ar putea ajuta.Cunosc,de ex, doi tineri care s-au inscris cu multa speranta si incredere la facultatea de management, alti cativa au terminat geografie cadastrala; cu totii lucreaza acum ca vanzatori, unul de pise auto.altii de echipamenta electrice sau produse alimentare.Sigur ca nu e ceea ce voiau si pentru ceea ce se pregatisera, dar, din discutiile cu ei am inteles ca nu mai au asteptari si sunt multumiti de viata lor.Pana la urma acceptam provocarile vietii si ne bucuram de ceea ce avem.Dar nu spun toate acestea ca sa te descurajez; daca esti incredintat ca ai talent si ca te vei putea impune intr-o lume atat de volatila precum cea a artistilor, incearca si filmul sau regia.Iti doresc din toata inima mai mult noroc.Cu bine.

| gloria_1375 a răspuns:

UNIVERSITATEA NAȚIONALĂ DE ARTĂ TEATRALĂ ȘI CINEMATOGRAFICĂ "I.L.CARAGIALE" BUCUREȘTI
FACULTATEA DE FILM
DOMENIUL: CINEMATOGRAFIE ȘI MEDIA
SPECIALIZAREA: CINEMATOGRAFIE, FOTOGRAFIE, MEDIA ( REGIE DE FILM ȘI TV )
Cursuri de zi - 3 ANI
Anul universitar 2012 - 2013

PROBE DE CONCURS

Pentru înscrierea la concursul de admitere, candidații sunt obligați să prezinte un portofoliu cuprinzând :
- o scrisoare de intenție,
- 10 fotografii realizate de candidat.

Tema impusă pentru realizarea celor zece fotografii este : "COTIDIANUL ÎN CONTRASTE"
- fotografiile vor fi prezentate pe suport : carton sau hârtie fotografică

ETAPA I-A - ELIMINATORIE
(Probele se notează cu admis/respins)

PROBA 1. Probă de aptitudini - oral
a. Prezentarea portofoliului candidatului. Interviu.
b. Realizarea unei scurte narațiuni filmice pornind de la o temă propusă de comisie.
c. Realizarea unei situații pornind de la studierea a 8-10 fotografii.
d. Colocviu de cultură generală și de specialitate (conform repertoriilor de concurs)

ETAPA A II-A
probele se notează cu note de la 1 la 10

PROBA 1 - scris- Analiza, din punct de vedere regizoral, a unei secvențe de film*.

* Conform listei cu filmele din repertoriul de concurs - Descarcă lista filmelor din repertoriul de concurs

PROBA 2 - oral și practic
a. Prezentarea în fața comisiei a unui exercițiu vizual (3 - 5 minute) plecând de la o temă impusă de comisie.

Această temă va fi anunțată la finalul Probei 1 din etapa a II - a. Candidatul are la dispoziție 3 zile pentru realizarea acestui exercițiu care va fi prezentat în formatul DVD-VIDEO. Exercițiul poate fi prezentat fie sub formă de montaj final, fie sub formă de material ales și înșiruit în ordinea cronologică a acțiunii.

b. Transpunerea în imagini vizuale a unui text din literatura română.
c. Colocviu de cultură cinematografică**
** Conform listei autorilor de film din repertoriul de concurs - Descarcă lista autorilor de film din repertoriul de concurs

Intra si descarca materialele de aici
http://www.unatc.ro/Admitere/A05Film.html#regie

| lixu16 explică (pentru gloria_1375):

Multumesc din suflet pentru ajutor sper sa reusesc intr-un final sa fac ceva ce chiar cred ca mi-ar place.

| mixxjim a răspuns:

Masterat ai facut? resurse umane nu ti-ar placea ca domeniu? faci un masterat pe resurse umane, e un domeniu destul de frumos si interesant si cautat si destul de bine platit. am o cunostinta care a facut aceeasi facultate si a intrat acum in a doua sesiune la masterat pe resurse umane la sfatul meu. apoi ai putea incerca un curs la o academie media, vezi aici ce domenii au (editor imagine poate ti-ar placea) si ce conditii de inscriere si financiare au http://www.intactmediaacademy.ro/
si ca inca o varianta, dar iti trebuie ceva experienta in munca, ar fi sa urmaresti concursurile de angajari la UE pe administratie publica, dar trebuie sa stii foarte bine engleza si macar bine franceza pentru asta.

| lixu16 explică (pentru mixxjim):

Multumesc mult pentru sugestii