| Amachia a întrebat:

Buna dragilor, am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Profa de engleza ne-a propus o activitate la ora; trebuie sa fim profesori pentru max 10min, in care sa ne alegem o activitate in care trebuiesc implicati toti elevii, deci trebuie multa comunicare.
Si as avea nevoie de cateva idei, pentru ca nu prea stiu ce as putea sa fac.
Asa ca daca va pricepeti sau si mai bine, aveti experienta, orice sfat e bine-venit.
PS: sunt a 12a.

Va astept parerile.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Buna!
Ce urmeaza sa-ti povestesc mi s-a intamplat in clasa a 8-a, cand profa de engleza ne-a grupat in perechi(deci cate 2), ne-a zis sa umblam in cerc intr-o curte interioara(poti s-o faci si in clasa, daca nu ai cum sa iesiti afara)si ne-a pus sa il intrebam pe cel cu care eram in pereche despre el(si invers).2-4 minute ii lasi sa faca asta(ai grija sa nu cumva sa vorbeasca in romana), apoi ii lasi 1-2 minute sa scrie ce a inteles fiecare despre celalalt.La sfarsit, alegi pe cativa din ei(cat iti permite timpul) si discutati notitele.
Mult succes!happy( si la bac)

6 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Eu iti propun sa formezi grupe si sa faci biletele cu intrebari(sau cuvinte de la care sa formeze o poveste scurta; sau o lista de cuvinte prin care sa-si caracterizeze un porfesor/coleg fara a-i da numele si restul grupelor sa ghiceasca despre cine este vorba; sau o serie cu personalitati: pot fi scriitori de ex si sa-i pui sa dea detalii despre viata sau opera lor) pe care sa le pui intr-un bol si apoi ei sa le extraga, acum nu am priceput eu prea bine... toti sa fiti profesori sau doar unul? Si 10 minute?!
Daca trebuie sa fiti toti profesori: puteti sa imitati profii de la clasa, alegeti cate un fragment de lectie de la fiecare materie si o "predati" in engleza.

| Amachia explică (pentru Himera):

Da toti, dar pe rand.(adica azi unul, maine altul si tot asa; noi suntem doar 13 in grupa si din cauza asta ne pune doar 10 minute )

| Himera a răspuns (pentru Amachia):

Cum spuneam, puteti sa jucati rolul profului preferat.

| Amachia explică:

Am zis eu ca mi-e greu sa comunic? citeste mai bine, ca eu zic ca am scris in romaneste nu in alta limba.
si cine a zis ceva de "stat acasa ca de obicei"?
masoara-ti cuvintele, daca esti educat/a

| andreutza33 a răspuns:

Un proiect?

| CuBeDjj a răspuns:

Lasa-i sa se joace carti laughing... GLUMEAM. Un proiect cu care sa fie de acord toti, si sa le surada ideea, eu asta as face...