| anonim_4396 a întrebat:

e urgent! Puteti sa-mi scrieti versurile de la poezia Toiul primaverii de Vasile Voiculescu? Eu nu am nicio carte cu el si nici pe internet nu gasesc.

Răspuns Câştigător
| Mimino a răspuns:

Poezia o gasesti aici http://www.scribd.com/doc/69171160/65/Pastelul-%C5%9Fi-idila - pagina 116.

| madymaryflor a răspuns (pentru Mimino):

Iti multumesc foarte mult!

6 răspunsuri:
| Reiki a răspuns:

Nu stiu daca e toata, atat am reusit sa gasesc:
„Pe coaste ierburi spânzură nebune, S-amestecă în clocot firi şi lume,
Vâlvoi de flori, salcâmi ies din uluci, Foi bat în vânt, aripi aşteaptă-n ou,
Duc tei adânci miresme în zăbune Şal nou pe ape-i lacul fără spume,
Şi-i verde viersul mierlelor prin nuci. Răsfrângerea de sălcii un ecou…

E primăvară până-n slăvi… Şi grele
De seva cerului ţâşnită-n nori,
Azurul înfrunzeşte rândunele
Şi zările dau muguri de cocori."
( Vasile Voiculescu, Toiul primăverii )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici nu te-ai ostenit sa cauti pe net! esti un puturos!

| madymaryflor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu sunt puturoasa, dar tot ce e pe net sunt referate, iar mie imi trebuie versulile de la poezie.
Daca gasesti tu, te rog sa-mi arati si mie site-ul si numai trage concluzii degeaba.

| madymaryflor a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu sunt puturoasa! Crede-ma ca stau si caut de o ora si nu gasesc decat alte poezii de Voiculescu, argumentari si referate.
In al doilea rand, probabil ca ai spus asta ca sa fii interesant. Sa stii ca nu ma impresionezi si daca tu chiar crezi ca se gasea asa de usor trebuia sa-mi arati link-ul, nu sa vii aici si sa tragi concluzii gresite, care la urma urmei pot deranja. Data viitoare fa-te util si numai veni cu insulte!