| demisca a întrebat:

Buna? Eu nu stiu sa fac problema asta!"Suma tuturor muchiilor unui paralelipiped dr. este de 120 cm si diagonala paralelipipedului 13√2cm.Cum aflu latura?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Daca paralelipipedul are baza patrat(cu laturaL)avem:
4(2L+I )=120 (8 laturi ale patrat L si 4 muchii laterale I)
2L** +I**=(13√2)**acum ramine sa rezolvam sistemul pentru a-l afla pe L

Daca baza nu-i patrat ci dreptunghi atunci ai o infinitate de solutii(3 necunoscute si 2 ecuatii)

1 răspuns:
| butterfly_1430 a răspuns:

Pai daca e paralelipiped dreptunghic bazele le are dreptunghi si fetele laterale paralelograme. Daca e paralelipiped drept este o prisma dreapta cu bazele paralelograme si ai mai mult de lucru baftawinking