| andrei1121 a întrebat:

Cum se afla diagonala unui paralelipiped cand stiu dimensiunile?

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Daca paralelipipedul e dreptunghic il afli folosind formula: RADICAL din l^2+L^2+h^2

^2=la puterea a doua
l=latime
L=lungime
h=inaltime.

Alte răspunsuri
| crmr a răspuns:

Diagonala la a 2= L la a 2+l la a 2+h la a 2

| AlexCrb a răspuns:

Afli diagonala bazei si a unei laterale. Aplici pitagora in planul celor doua si afli diagonala paralelipipedului.

| garetbora a răspuns:

Pai diagonala face paralelipipedul intr-un triunghi sau doua. Calculezi aria triunghiului, stii deja lungimea a doua laturi din triungi si o afli pe a 3-a care este de fapt diagonala.
Daca e dreptunghic numai bine, folosesti Pitagora.