| luxaees a întrebat:

Buna, eu sunt in practica la comert si nu am putut sa merg o zi pentru ca am fost super racit si ma durea capul, nu stiu daca am primit absente sau ceva dar in clasa a 10-a vreau sa ma transfer la arte, deja am 6 absente la liceu si cu astea fac 12 ( habar nu am daca merg motivate ) pot sa ma transfer la arte cu media la purtare 9? Imi doresc acolo de mult timp si nu vreau sa pierd ocazia asa.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 10 absente se scade un punct la purtare, care evident te vor incurca la un posibil transfer.

Transferurile depinde de mediie, de notele de la purtare, de materiile la care trebuie sa sustii examenele de diferenta si de arta samd.

Dar iti spun sincer, un copil cu note scazute la purtare este intotdeauna refuzat la transferuri, fiindca nimnei nu-si doreste un copil rebel, chiuleangiu sau cu probleme de comportament.

| Nechifor_Denis_2002 a răspuns:

Buna!
Îmi pare rău să aud că ai fost bolnav și ai lipsit o zi de practica la comert. În ceea ce privește transferul la alt profil, procedurile și cerințele pot varia în funcție de regulile și politicile școlii. De obicei, transferul poate fi posibil în funcție de locurile disponibile și aprobarea consiliului profesoral sau a comisiei de transferuri a școlii.

Cu toate acestea, absențele pot avea un impact asupra deciziei de transfer. În mod obișnuit, elevii care doresc să se transfere trebuie să aibă un număr limitat de absențe nejustificate și să aibă o medie bună, inclusiv la purtare.

Dacă dorești să te transfere la un profil de arte, ar fi indicat să verifici cerințele specifice ale școlii la care vrei să aplici și să discuți cu consilierul școlar pentru a primi sfaturi și asistență în procesul de transfer.