| Sting1024 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si am multe absente! Majoritatea absentelor nu mai pot fi motivate dar unele absente pot fi motivate. Vreau sa stiu ca daca am pe primul semestru media 7 sau 8 la purtare iar pe al doilea semestru am media 10 la purtare si media generala va fi 9 la purtare ma va afecta la liceu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te afecteaza aproape deloc.
Media de admitere in liceu este formata din media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media generala a claselor V-VIII, in proportie de 20%, asa ca o medie semestriala are foarte putina influenta asupra mediei de admitere.

| Cata1902 a răspuns:

Toate pot fi motivate, mergi la un medic specialist deoarece medicul de familie nu te mai poate ajuta daca a trecut 1 luna, iar medicul specialist contra sumei de 50 ron iti scoate o adeverinta ca ai lipsit pe motive temeinice si asa iti sunt motivate si absentele marcate cu rosu (daca ai). Funda? Mersi

| Sting1024 explică (pentru Cata1902):

La mine la scoala daca nu duc o scutire sau un bilet de la parinti in 7 zile nu mai pot fi motivate acele absente.