| brokxy a întrebat:

Buna,eu sunt mai de fel, introverta, daca as face o facultate pot sa merg doar la examene si nu la cursuri si sa lucrez in timp? Gen la fara frecventa se poate sa nu merg deloc la cursuri, doar la examene? Si daca se poate, trebuie platit in plus sau nu?
Multumesc

10 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Multe se pot în ziua de azi.

Rău ai face să NU mergi, și rău ar face și profesorii să te treacă. Eu una nici NU aș discuta cu tine, ne vedem la anul, dacă te mai înscri. E pentru binele tău, să mergi, să întrebi ce nu știi. Altfel, obții diploma și NU știi face nimic, practic.

Vrei să obții diploma FĂRĂ să te prezinți? Asta e ca și atunci când cumper ceva. NU e corect!

Ia-ți un loc de muncă la 4-6 ore și mergi și pe la facultate, OBLIGATORIU.

| Andra9pk a răspuns:

Dar sunt multe facultati cu departament ID(la distanta, inveti acasa) si cu frecventa redusa. Ai timp sa si lucrezi in paralel, asa. Cauta pe site-ul facultatii respective, si apoi suna la secretariat pentru mai multe info despre taxe si altele.

| Simpatic a răspuns:

Introvertita ai vrut sa zici, introverta nu exista in limba romana.

INTROVERTÍT, -Ă adj., s. m. f. (cel) care își îndreaptă atenția mai ales spre viața sa interioară. (< fr. introverti)

nu te supara pe mine ca mi-a sarit asta in ochi. :*

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci macar in prima zi la cursuri. Sunt profesori ce or sa ti spuna din prima zi daca tin cont de prezenta pentru nota finală, altora nu le pasa. Asa, te duci doar la Aia pentru care stii ca iti trebuie prezența, il pui pe altul sa te treaca pe foaie, vezi tu

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În facultate nu prea te bagă nimeni în seamă, nu prea are treabă introvertismul cu asta. Facultatea fără frecvență e o prostie și e tratată superficiali și de profesorii care predau acolo pentru că știu și ei cât de inutilă e, doar că eh, nu strică niște bani în plus de pe urma fraierilor. Mai bine nu faci deloc și te angajezi direct. Poți lucra și la zi dacă ești ambițioasă.

| Yurisa a răspuns:

Introvertismul nu are nicio treaba cu facultatea laughing te asezi intr-un colt si gata

| brokxy explică (pentru Simpatic):

Greu eu stie romana scuze
Romana grele =[[[

| brokxy explică (pentru Yurisa):

Da dar am auzit ca la unele cursuri te pune sa discuti, sa vorbesti si daca nu vrei lol

| Simpatic a răspuns:

Fara legatura cu tine, dar este pacat ca se poate face o facultate fara sa o frecventezi nu ar trebuit ca asa ceva sa fie posibi, la fel cum unii care ocupa deja niste posturi si fac pe la 50 de ani facultati ca sa nu fie dati afara sau sa primeasca mariri de salariu sau incadrarea intr-un post mai bun desi nu au fost amaratii in stare sa o faca o facultate la timpul ei la 18-21 de ani, acum de ce ar fi in stare ca se poate termina cu bani?
Nu e ok, asa cum la liceu trebuie sa mergi zilnic asa ar trebui si la facultate sa mergi zilnic.
Este plina tara asta de ingineri si masteranzi care nu stiu sa faca nimic.
Facultatea trebuia sa poata fi facuta doar de cei cu reale abilitati, nu de catre toata lumea, pentru ca nu toti suntem de exemplu mari matematicieni, deci unii au o latura catre a da cu matura altii pentru cercetarea atomilor, nu toti suntem la fel, astfel si dificultatea facultatilor trebuia sa fie pe masura, ca pe vremea lui Impuscatu, cand nu orice ar fi intrat la o facultate sau sa o termine.
De ce criteriile astea cu bani? doar sa ii imbogatim pe niste neaveniti de decani...
O alta prostie mi se par facultatile particulare, e pe principiul ca un miliardar sa-si faca propriul liceu pentru ca nu e in stare sa ia BAC-ul, deci unde s-a ajuns.
Si apoi mai vorbim ca facultatile exportatoare de someri, pai e si normal, dau un exemplu tara are nevoie de 100 de locuri de ingineri si ies 2000 pe an, 100 se angajeaza 1900 raman pe tusa.
Nu e normal!
Si asta e vina in primul rand a Ministerelor care trebuiau sa se ocupe de aceste aspecte, nu e vina mea sau a ta!

| Yurisa a răspuns (pentru brokxy):

La mine la cursuri doar proful vorbeste si cred ca asa e la majoritatea facultatilor, de aia nu se duce lumea laughing