| DariaPaula11 a întrebat:

Eu trec in clasa a 5a si imi e frica de un profesor de romana ca el presa bine dar e cam rau si eu sunt cam senaibila...
Imi pureri sa niste sfaturi, adica cate caiete de fiecare fel sa imi iau si alre chestii?

Funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dunno, pentru mine clasa a 5-a a fost ***, d-aia m-am si mutat in alta scoala. Dar- O sa-ti zica la scoala de ce ai nevoie, nu trebuie sa-ti faci griji, prima zi nu se fac ore din cate stiu. Btw, o sa ai nevoie de caiet mare, studentesc daca asta intrebi. S-ar putea sa ai nevoie de unul de teme si unul de clasa, asta depinde de profesor. GG daca ai dirig/diriga retardat/retardata. Let's hope not. Hehe, sa vezi la liceu si intr-a opta ce nasol o sa fie. Mult noroc la scoala, ti-am spus ca sa fi pregatita, nu ca sa te sperii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rechizitele le iei cand ajungi la scoala, asa cum va vrea fiecare profesor la ora lui.

| Kiara7 a răspuns:

Buna Daria. Pai, in clasa a5a ti-ar trebui:
5-6 caiete de romana si 4-5 de mate studentesti pentru inceput. Iti poti lua si din acelea mici, dar or sa se termine repede, de aceea iti sugerez mari. Daca mai ai nevoie pe parcursul anului, iti iei atunci.
un caiet de muzica, biologie si geografie (iti poti lua la bio si geogra caiete obisnuite de romana, mari sau mici. Eu asa mi-am luat si nu mi s-a spus nimic. Atata timp cat scriam la ore, profesoarelor nu le pasa daca era sau nu caiet special pentru materia aia. Dar, daca vrei, iti poti lua caiet dedicat materiei, iar dupa ce se termina iti cumperi din celalalt. Continuam.
Un creion mecanic + mine sau 2 creioane obisnuite + ascutitoare si guma.
un pix sau stilou. Eu, personal, nu am mai scris cu stiloul din a4a cred. Ma inteleg mult mai bine cu pixul. Imi este mai usor si mai repede sa scriu cu el.
acuarele, pensule si bloc de desen a2. Eu am inceput sa desenez pe a4 de abia in a8a
trusa de geometrie sau macar o rigla
coperti pentru carti si caiete (optional, eu, cel putin, imi puneam coperti si la caiete si la carti pana in a6a. dupa puneam doar la unele caiete mai utilizate gen de romana sau mate pentru ca se rupeau copertile caietelor si aratau urat. sau imi luam caiete cu coperta groasa ca sa reziste laughing )
pasta corectoare sau pic (in caz ca scrii cu stiloul)
atlas de geografie (poate nu o sa ai nevoie foarte mare de el in a5a, dar iti garantez ca in a7a si a8a o sa devina prietenul tau cel mai mult la ora)
cam atat. oricum iti vor spune si profesorii cam ce ai nevoie la orele lor. S-ar putea la mate sa va spuna sa va luati 2 caiete, unul pentru algebra, unul pentru geometrie. Sau sa va puna sa impartiti caietul in 2. prima jumatate alebra, a doua geometrie. Si la romana sunt sanse sa va ceara caiet separat de teme.

Cat despre profesorul tau de romana... incearca sa nu pui nimic la suflet (in caz ca iti spune ceva, atat el cat si colegii tai). Si eu sunt foarte foarte sensibila si emotiva. Erau momente cand daca cineva tipa la mine, imi venea sa plang. Nu pentru ca ma afecta pe mine foarte tare ca a tipat, vai doamne ce a facut, se intampla, viata merge inainte, ci pentru ca am suparat sau enervat cealalta persoana. Imi păsa si inca imi pasă prea mult de parerile si sentimentele celorlalti decat de ale mele si ma enerveaza chestia asta la mine. Cu timpul mi s-a parut ca am ajuns p r e a emotiva si mi-e tare frica pentru inceputul scolii. Sunt a9a. nu cunosc pe nimeni in liceu insa am fost la intalnirea bobocilor si ce-am vazut pe acolo nu prea m-a incantat. Sper totusi sa ma acomodez si sa ma insel in privinta liceului.
Gimnaziul o sa fie frumos. O sa vezi. Mereu ziceam ca de abia astept liceul ca sa scap de nebunii mei colegi, dar mi-am dat seama, acum in a8a, ca voiam sa dau timpul inapoi ca sa mai petrec timpul cu ei. Deja le simt lipsa. Dupa (,) parerea mea, clasa a8a a fost cea mai frumoasa. Eram cei mai mari din scoala si ne credeam superiori tuturor copiilor. Eram la inceputul adolescentei si credeam ca lumea se invante in jurul nostru. Profesorii erau mai intelegatori si nu ne mai presau asa tare pentru ca aveam examenul, care apropo, nu a fost asa mare chestie. Aveam emotii mai mari la simulare decat la examen laughing)
In fine, o sa vezi ca o sa fie frumos, o sa legi prietenii si timpul o sa treaca foarte repede. Nici nu o sa iti dai seama.
Succes in noul an scolar si numai note bune!