| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, îmi explicați va rog și mie ce inseamna o facultate,, autorizată provizoriu " și dacă merita sa ma inscriu?

1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Https://www.edu.ro/......202018.pdf

4. Autorizarea de funcționare provizorie este procesul prin care unitatea de învățământ/instituția de învățământ/organizația interesată - pe baza evaluării externe realizate, în condițiile prezentei legi, de către agențiile de asigurare a calității competente - dobândește calitatea de furnizor de educație, prin ordin al ministrului educației naționale, respectiv prin hotărâre a Guvernului. Autorizarea de funcționare provizorie conferă dreptul de organizare a admiterii, precum și de organizare și desfășurare a procesului de învățământ.

(2) Un program de studii universitare funcționează legal dacă este autorizat provizoriu sau acreditat și funcționează în condițiile stabilite prin actul de autorizare, respectiv acreditare. Organizarea și desfășurarea de programe de studii universitare care nu funcționează legal se sancționează cu nerecunoașterea studiilor pentru beneficiari, precum și cu amendă pentru organizatori, potrivit legii penale, și cu retragerea imediată, de către Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, a autorizației de funcționare provizorie, respectiv a acreditării pentru instituția în cauză.

Probabil specializarea respectiva e noua si de aceea e autorizata provizoriu acum, dar pana cand o sa termini tu o sa fie acreditata. Daca nu o sa fie inca acreditata, o sa dai examenul de licenta la alta facultate.