| cmarius93 a întrebat:

am si eu o intrebare! vreau sa dau la o facultate care este autorizata provizoriu! ce inseamna de fapt aceasta autorizare provizorie a facultatii?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu s-ar putea, sigur va disparea..Asta daca nu vine PSD ul la putere, ca astia dau voie la orice.Nu stiu de pe unde esti, dar la bacau o facultate dintr-asta s-a evaporat pur si simplu. Varul meu e la Timisoara la Stiinte politice, la o facultate foarte bunanu stiu cum de vest se cheama, profesorii universitari sunt oameni care au lucrat in aparatul guvernamental, fosti ministri, secretari de stat, etc.De asta e bine sa mergi la o facultate cat de cat acolo, ACREDITATA omule, ai ce invata si ai siguranta ca nu ai mers 2 ani si pe urma trebuie sa o iei de la capat daca iti permiti, daca nu faci ca o fata de o stiu eu, a mers la medicina, s-a evaporat facultatea, si pe urma s-a inscris la postliceala de asistente.
Un apropiat a fost la Facultatea Bacau, de stat, la geografie -biologie, dar in anul 2 au acreditat specializarea, si nu li s-a aprobat decat biologie.A vrut sa fie ghid turistic sa calatoreasca si asa, si a iesit profesor de biologie cu 600 de lei pe luna.
Tu vad ca tot tragi tare cu facultatea aia pe care o vrei tu.E vreo gagica acolo de vrei neaparat sa mergi acolo? Daca eu iti explic clar ca iti iei ţeapă... Oriunde te duci intereseaza-te daca e totul in ordine, si daca vezi ca spun,, da,, cu juma de gura, fugi cat te tin picioarele.Nu uita, traiesti intr-o tara de hoţi Ai grija

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform anexei la L.1/2011, citez:
"4. Autorizarea de functionare provizorie este procesul prin care unitatea/institutia de invatamant/organizatia interesata, pe baza evaluarii externe realizate, in conditiile prezentei legi, de catre agentiile de asigurare a calitatii autorizate sa functioneze pe teritoriul Romaniei, dobandeste calitatea de furnizor de educatie, prin hotarare a autoritatii administratiei publice locale competente, respectiv prin hotarare a Guvernului. Autorizarea de functionare provizorie confera dreptul de organizare a admiterii, precum si de organizare si desfasurare a procesului de invatamant."
Nu are dreptul de a organiza examene de absolvire si nici de a elibera diplome pana la acreditare. Numai bine!

| valentingb a răspuns:

Adica nu este recunoscuta in totalitate, si va trebui sa dai examenele la o alta facultate, altfel nu iti vor fi recunoscute notele.Acolo unde vei fi primit(daca te va primi vreo una) va treui sa platesti pentru a intra in examen.
Iti recmand sa nu te lasi atras de pret sau de alte avantaje exceptionale.Mergi la sigur cu o facultate acreditata.

| cmarius93 explică (pentru valentingb):

Am inteles...tu cam ce faq ai alege? ce crezi ca e "mai de viitor?
"

| valentingb a răspuns (pentru cmarius93):

Daca le ai cu matematica mergi la tehnologii moderne,it,computere,robotica,electrica si specializeaza-te pe energii regenerabile, asta e viitorul.
Daca nu, stiinte politice ceva.
Nu profesor, nu arheolog sau stiu eu.
Daca esti artist mergi la arte, e pacat de cei cu talent irosit.

| cmarius93 explică (pentru valentingb):

Eu am terminat un profil de Stiinte sociale. Ma descurc foarte bine cu economia, istoria, geografia, romana, stiintele sociale in general. Ma gandeam sa dau la o facultate de economie si relatii internationale dar problema este ca este autorizata provizoriu si nu stiu exact ce sa fac! problema e ca nu vreau sa o fac degeaba..peste 2 3 ani s-ar putea ca ea sa dispara si diploma mea sa fie nerecunoscuta si mi-am pierdut toata munca pe 3 ani de zile

| cmarius93 explică (pentru valentingb):

Sunt din Pitesti si stiu ce zici! numai hoti peste tot. Tineam faculatea asta ca ma gandeam ca poate o sa fac altceva cu ea dar cred ca o sa aleg o facultate prin Bucuresti sau una acreditata din pitesti. Problema este ca un profesor m-a sfautit sa aleg faculatea asta pentru ca in viitor va deveni acreditata si el preda acolo. Acum sincer nu stiu ce sa mai cred! dar cred ca mai bine aleg o facultate acreditata si gata! e mai sigur. Oricum in ziua de azi nu se face mare branza cu faculatea dar ziceam asa...sa invat ceva in astia 3 4 5 ani cati or mai fi! mersi de sfaturi!

| valentingb a răspuns (pentru cmarius93):

Cumpara de la mine ca e mai ieftin... orice vanzator spune asta.cu placere, salut!

| valentingb a răspuns (pentru cmarius93):

Nu s-ar putea, sigur va disparea..Asta daca nu vine PSD ul la putere, ca astia dau voie la orice.Nu stiu de pe unde esti, dar la bacau o facultate dintr-asta s-a evaporat pur si simplu. Varul meu e la Timisoara la Stiinte politice, la o facultate foarte bunanu stiu cum de vest se cheama, profesorii universitari sunt oameni care au lucrat in aparatul guvernamental, fosti ministri, secretari de stat, etc.De asta e bine sa mergi la o facultate cat de cat acolo, ACREDITATA omule, ai ce invata si ai siguranta ca nu ai mers 2 ani si pe urma trebuie sa o iei de la capat daca iti permiti, daca nu faci ca o fata de o stiu eu, a mers la medicina, s-a evaporat facultatea, si pe urma s-a inscris la postliceala de asistente.
Un apropiat a fost la Facultatea Bacau, de stat, la geografie -biologie, dar in anul 2 au acreditat specializarea, si nu li s-a aprobat decat biologie.A vrut sa fie ghid turistic sa calatoreasca si asa, si a iesit profesor de biologie cu 600 de lei pe luna.
Tu vad ca tot tragi tare cu facultatea aia pe care o vrei tu.E vreo gagica acolo de vrei neaparat sa mergi acolo? Daca eu iti explic clar ca iti iei ţeapă... Oriunde te duci intereseaza-te daca e totul in ordine, si daca vezi ca spun,, da,, cu juma de gura, fugi cat te tin picioarele.Nu uita, traiesti intr-o tara de hoţi Ai grija