| AdelinaLina a întrebat:

imi poate explica cineva ce inseamna batator de ochi? mersi(funda)

Răspuns Câştigător
| DarkJoice a răspuns:

"Batator la ochi" inseamna ca este foarte usor de vazut, sare in ochi.Este o expresie care este la sensul figurat, sens explicat mai devreme.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Expresia corectă este "bătător la ochi"sau " care bate la ochi".
Ceva evident, care nu mai are nevoie de explicaţie, foarte explicit, care iese în evidenţă ( în sens negativ).

| OMGisBrainiac a răspuns:

Expresia Batator la ochi
Care inseamna ca este evident adica o culoare mai tare, un decolteu sexyhappy iar Batator de ochi din cate stiu se mai zice la tara, cand se uita la soare zice ca ii orbeste in sensul ca lumina este prea puternica

| Danessy a răspuns:

A bate la ochi-a se vedea