| petriinna a întrebat:

Imi poate explica cineva, va rog, din punct de vedere chimic cum actioneaza metanul ca poluant al aerului?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

In conditii normale de presiune si temperatura, metanul nu reactioneaza chimic cu elementele din aer. In schimb, fiind mai usor decat aerul, are tendinta sa se ridice in straturile superioare ale atmosferei si sa formeze un strat "impermeabil" pentru radiatia termica a Pamantului, ceea ce il face, alaturi de bioxidul de carbon, unul dintre factori principali in producerea "efectului de sera". Acolo, in prezenta unei concentratii mari de halogeni (in special clor), sub influenta radiatiei ultraviolete, se produce halogenarea fotochimica a metanului, cu producere de acid clorhidric (rezultatul direct fiind "ploie acide") sau, in cazuri extreme, cu producere de tetraclorura de carbon (extrem de toxica).

1 răspuns:
| Laura a răspuns:

Metanul nu pute. Mirosul este cauzat doar de diverşi aditivi.