| Invatfranceza22 a întrebat:

Buna! Imi pote spune si mie cineva care este diferenta dintre verbele statice de miscare si reflexive in limba franceza?
Nu pot sa inteleg nicicum

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Profesorii stiu intreaba i ca de aia sunt platiți sa te invete, nu sa se scarpine in fund

| Ioana06i a răspuns:

În limba franceză, verbele statice de mișcare descriu o stare sau o poziție și nu implică un deplasament fizic.

De exemplu, "rester" (a rămâne) și "demeurer" (a locui) sunt verbe statice de mișcare. Pe de altă parte, verbele reflexive implică acțiunea întoarsă asupra subiectului.

De exemplu, "se déplacer" (a se deplasa) și "se promener" (a se plimba) sunt verbe reflexive în limba franceză.

Sper că acesta te ajută.