| SussieLex a întrebat:

Imi puteti da un link cu un referat despre "Factori ai evolutiei (variabilitatea)"! Am nevoie urgenta! Imi puteti spune si ce stiti despre "variabilitate". Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Variabilitate = insusire a organismelor vii, cu diferite grade de inrudire, de a se deosebi între ele( in natura nu exista doi indivizi perfect identici )
Variabilitatea poate fi :
1. Genotipica, ereditara (se transmite in descendenta, de la parinti la urmasi si are ca sursa recombinarea genelor in procesul de formare a gametilor si fecundare (variabilitate recombinativa), sau prin modificarea materialului genetic sub acţiunea unor factori mutageni (variabilitate mutaţională). Are rol in evolutie.
2. Fenotipica sau neereditara( nu se transmite in descendenta )este determinata exclusiv de influenta conditiilor de mediu si cu toate ca nu se transmite la descendenti, face parte din aspectul fenotipic al unui anumit individ. Nu are rol in evolutie.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caută aici, www.e-referate.ro sau www.referate.ro
Pa, pa.