| Erika120192 a întrebat:

Bună happy
Îmi puteţi spune care dintre aceste două profile :Turism şi alimentaţie şi Economic este mai bun? Adică după terminarea liceului care îţi asigură un drum mai bun şi care este mai uşor?thinking Voi intra la liceu şi nu ştiu la care dintre aceste două profile să mă duc.Am auzit că la T.Ş.A(turism şi alimentaţie) este mai uşor decât la Economic, căci acolo din câte am auzit se face multă matematică şi este puţin mai greu.
Voi ce părere aveţi?
Mulţumesc`!kiss

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat ca la noi statutul in turism e cam ambiguu si multi cauta de lucru in alte domenii.De la un liceu. economic poti opta pentru foarte multe variante.

| Cristiana4 a răspuns:

Depinde ce iti doresti sa faci mai departe. De pe profilul Economic- Contabilitate ai o deschidere destul de mare, nu este nici greu daca iti place. La turism... nu stiu ce sa zic. Alimentatie publica aici e un lucru sigur lumea va manca mereu deci alimentatia publica nu moare. Contabili sunt multi dar profilul iti da o deschidere foarte mare spre facultati. Acum u decizihappy

| Cristiana4 a răspuns:

Depinde ce iti doresti sa faci mai departe. De pe profilul Economic- Contabilitate ai o deschidere destul de mare, nu este nici greu daca iti place. Este relativ simplu.ce sa zic. Alimentatie publica aici e un lucru sigur lumea va manca mereu deci alimentatia publica nu moare. Contabili sunt multi dar profilul iti da o deschidere foarte mare spre facultati. Acum tu decizi ce sa faciwinking

| NewAvenger a răspuns:

Buna,ai dreptate la profil Economic e mult mai greu decat la Turism si alimentatie.
Iti pot spune ce faci dupa ce termini profil economic.La turism si alimentatie nu ma pricep.
Pai, in primul rand in clasa a 11a, iti alegi tu ce profil de "economie"vrei sa urmezi(contabilitate,marketing, etc).
Dupa ce termini liceul, primesti diploma de "Calificare tehnician in activitati economice". Daca vrei facultate, este de preferat sa te duci la ASE.(Academia de studii economice).
Daca termini liceul nu poti isi cine stie ce, dar daca faci si ASE'ul si te tii de carte, e numai bine de tine!
La Turism si alimentatie stiu doar ca faci multa geografie si Limbi straine.
Nu vreau funda! PACE!

| Zanon_Lidia_2000 a răspuns:

Chiar nu știu dar dacă îți da alt cineva un răspuns te rog sa mă anunti si pe mine.