| Luu_3393 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care sunt cele mai importante opere din literatura romana? Vreau sa-mi extind cultura literara si doresc sa incep cu scriitorii romani! Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

În replica pe care i-o dai lui valentingb spui că te interesează marii clasici ai literaturii române.
Rezidă, din acest răspuns, că ştii care sînt aceşti "mari clasici " ai literaturii române.
Prin urmare, intri pe google, tastezi numele " acestori mari clasici " ai literaturii române şi afli absolut totul ce a scris fie care.
Atenţie! Pot fi cîteva mii de titluri.
Le iei în evidenţă, apoi le cauţi pe la vreo bibliotecă ( dacă nu le ai în biblioteaca ta) sau le cumperi şi în cele din urmă te apuci să le citeşti,"pentru a-ţi extinde cultura literară".
Notă: "clasic" nu înseamnă numai cei foarte vechi; sau numai cei incluşi în curentul "clasicist"; "clasic" înseamnă şi de mare notorietate.
Deci pot fi consideraţi şi scriitori ai secolului XX. Precum Sa doveanu, Agîrbiceanu, Cezar Petrescu, Camil Petrescu, Şt.O. Iosif, Arghezi, dar şi Victor Ion Popa, Muşatescu, Eugen Barbu, Marin Preda, Liviu Rebreanu, Octavian Goga, George Coşbuc, Alexandru Vlahuţă, I.L.Caragiale,George Călinescu, şi chiar şi mulţi dintre postcincizecişti (sîntem deja în al doilea deceniu al secolului XXI).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de ierarhizat operele, fiecare este importanta in felul ei.
Daca vrei sa-ti faci o cultura cat de cat buna iti recomand sa incepi cu scriitorii clasici: Mihai Eminescu (poezie si proza), Vasile Alecsandri, George Cosbuc, Ion Luca Caragiale, Ion Creanga, Ion Slavici, Mihail Sadoveanu, etc.
Chiar ai putea sa incepi cu o carte de istorie literara, cum este cea a lui George Calinescu - Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, este o lucrare fundamentala pentru cultura.

| valentingb a răspuns:

Cele 5 scrisori ale lui Eminescu + Luceafarul, El zorab, Pasa Hassan, Poezii de-ale lui Alecsandri, Cosbuc, Toparceanu, Arghezi. Trebuie sa citesti macar cateva.
La celalalt capitol, avem ILCaragiale- O scrisoare pierduta si Dl.Goe (daca nu stii schita asta, poti sa zici ca degeaba ai fost la sacoala), Amintiri din copilarie; Padurea spanzuratilor, Baltagul, La tiganci, Maitreyi, Pe drumuri de munte, La Medeleni... Si multe altele. Mergi la biblioteca, ia o carte, frunzareste-o si daca iti place, ia-o acasa.

| Luu_3393 explică (pentru valentingb):

Nu ma refeream la literatura pe care am facut-o in gimnaziu... astea mi se par foarte comune si nicidecum nu ma ajuta... ma intereseaza mai mult operele marilor clasici si ma gandeam ca-mi puteti recomanda