| CarolineF a întrebat:

Îmi puteti zice niste filme bune si interesante despre holocaust? Va rog, ziceti-mi doar din acelea pe care le-ati vazut sau ati auzit macar ca sunt faine si bune, nu copy paste de pe google. big grin

Răspuns Câştigător
| noink a răspuns:

Am vazut 32 de filme despre holocaust!
Selectia mea pentru tine este:
Baiatul cu pijamale in dungi
Pianistul
Lista lui Schindler

4 răspunsuri:
| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Hey,te pot ajuta eu in aceasta privinta, deoarece sunt clasa a 11-a la filologie bilingv si am optionalul Istoria Holocaustului.Profesorul nostru de la clasa ne-a recomandat cateva filme (si carti),dar iti voi spune doar filmele,adica ceea ce te intereseaza:Baiatul in pijama vargata,Pianistul,Hotul de carti, Evadare din Sobibor, Anne Frank, Lista lui Schindler, Trenul vietii.Recunosc,sincer ca eu inca nu m-am uitat la niciunul dintre ele, dar am in plan sa le vad, iar unele le vom viziona chiar la clasa.Cativa colegi s-au uitat la unele dintre ele si au spus ca sunt filme bune si ca merita vazute. Sper ca ti-am fost de folos happy

| RAY a răspuns:

Https://www.cinemagia.ro/......zboi-9016/
eu am vazut doar The Pianist (2002)

| oprescudorin11 a răspuns:

Lista lui Shindler, mi s-a parut cel mai interesant si, oarecum convingator!
In alta ordine de idei: de ce nu te intereseaza deportarea tiganilor in Baragan sau mutarea lor in centrul Bucurestilor (istoric) sau deportarea prizonierilor de razboi ( dupa al doilea) in Siberia, sau nimicirea populatiei bastinase din America de catre Spanioli si apoi de enblezi? Asta de ce? Victimwele inchizitiei conduse de Torkemada, evreu el insusi?
De ce? Ce avantaje iti fac astia ca sa duci o propaganda aiurea?

| Mclaren12 a răspuns:

Îți recomand niște documentare, poate vă mai treziți tu și alții la realitate.
https://www.youtube.com/watch?v=dsZ7STiyF-c
https://www.youtube.com/watch?v=PE56dcgGVMs