| adelina_2974 a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog care sunt numerele N Z Q R ca nu le-am inteles.adica ce nu am inteles a fost ce cuprind ele. care sunt cele cu minus si cele cu plus, care sunt cele cu virgula si cele cu fractie, cele cu radical fiecare dintre acestea la care se incadreaza din ele ca nu am inteles. astept raspunsuri.mersi

1 răspuns:
| coconut_2092 a răspuns:

N - numere intregi pozitive (0, 1, 2, 3 etc)
Z - numere intregi - pozitive si negative ( -4, -1, 0, 3, 6 etc)
Q - numere rationale (fractii) - aici sunt incluse si numerele din N si Z; numere rationale mai sunt si cele cu virgula, dar care dupa virgula au un numar finit de cifre (sau perioada); ex: 1. 4, 5. 31, 3/4, 22. 4(3) etc
R - numere reale - aici sunt incluse numerele din N, Z si Q. din aceasta clasa fac parte si celelalte numere(radicali, numere irationale (pi), numerele cu virgula care dupa virgula au un numar infinit de cifre etc)

Am incercat sa-ti explic cum am putut, nu-mi mai aduc aminte termenii exacti si de aia am mai folosit din cand in cand 'limbaj de lemn'. Sper ca te-am lamurit happy