| iloveusa a întrebat:

Imi spuneti va rog care sunt toate rolurile virgulei (si daca se poate, cu exemple)? Nu este tema, dar s-ar putea sa ne dea la teza si fratele meu dde 2 ani mi-a bagat caietul acela in WC (urasc copii mici) si acum nu mai inteleg nimic si Help me!

Răspuns Câştigător
| otylyaotty a răspuns:

Delimiteaza grafic unele propozitii in cadrul unei fraze si unele parti de propozitie, in cadrul propozitiei. Ea arata felul in care fraza si propozitia se despart in elementele lor constitutive.
Marcheaza grafic anumite pauze scurte facute in cursul rostirii unei propozitii sau fraze. In felul acesta virgula, alaturi de alte semne de punctuatie,, serveste la redare grafica a ritmului vorbirii si a intonatiei.
Se foloseste pentru a reda grafic pauzele scurte, ori de cate ori marcarea lor este considerata necesara de catre autor. In vorbire, asemenea pauze sunt folosite in mod intentionat in anumite situatii: a. pentru a grupa la un loc cuvintele si grupurile de cuvinte care formeaza unitati de inteles si a le desparti, in felul acesta de restul frazei sau al propozitiei. b. pentru a atrage atentia in mod deosebit asupra unor cuvinte, prin despartirea lor de restul frazei.

| Musat_Andrei_1998 a răspuns (pentru otylyaotty):

Chiar daca nu ti-o pot da, de la mine ai o funda! big grin

| otylyaotty a răspuns (pentru Musat_Andrei_1998):

happy mersi.