| OanaDs a întrebat:

in 2013 am terminat liceul insa nu am reusit sa iau BAC-ul (am picat la medie -5.71-).Anul acesta sunt foarte hotarata sa dau, si sa iau BAC-ul. Daca de exemplu am media la BAC 6 as putea intra la Drept?
Multumesc! kiss

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Este adevarat ca la admitere in unele facultati este importanta media de la Bac. Presupun ca daca media ta nu este una grozava, te-ai putea multumi si cu o admitere la o facultate mai modesta, mai putin pretentioasa. Facultatile private din Romania au tendinta sa fie mai "prietenoase" cu studentii, in sensul ca pretentiile nu sunt foarte mari, ceea ce nu inseamna ca nu exista absolut nici un fel de pretentii sau ca esti "ca la piata". S-ar putea sa depinzi mai mult de mita la o facultate de stat, daca nu prea iti place invatatul. La facultatile private nu am auzit inca despre cumpararea examenelor de la profesor - sistemul privat descurajeaza acest lucru. Daca mergi la o facultate privata doar pentru diploma, sunt sanse bune sa primesti diploma fiindca examenele nu sunt foarte grele, dar daca te duci pentru a te pregati pentru o cariera, atunci trebuie sa pui osul la treaba, fiindca o astfel de diploma s-ar putea sa ajunga intr-un dulap si sa ramana acolo pentru totdeauna. De asemenea, daca mergi la o facultate de stat pentru "o diploma de la stat", dar nu ai nimic in comun nici cu domeniul ales si nici cu invatatul, riscul de a pleca "cu coada intre picioare" este de asemenea foarte mare. Acestea sunt informatiile. Faci ce doresti tu cu ele.

| OanaDs explică (pentru PsihologMariusIftimie):

Eu nu am zis ca vreau neaparat sa intru la Drept ...intrebasem de curiozitate pentru ca nu am gasit aceste informatii pe net.
Ideea e ca daca nu sunt acceptata la facultatea pe care o doresc eu din cauza mediei de la Bac bineinteles ca o sa merg la privat...nu ca nu s-ar invata la fel de bine si de mult si pentru ca in momentul in care imi pun ceva in cap nu ma las pana nu fac acel ceva!
Eu am terminat Protectia mediului (Tehnician ecolog si protectia calitatii mediului) si as fi vrut initial sa dau mai departe pe profil...dar mai am cateva luni sa ma gandesc mai bine la ce si cum!
Nu stiu daca mi-ar folosi neaparat o facultate dar pentru linistea mea as vrea sa fac ceva cu frecventa redusa.pana la urma toata vad eu ce -oi face! merci fain de informatii

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In ceea ce priveste facultatile particulare poti spera! Un exemplu ar fi facultatea de drept din cadrul Universitatii crestine "Dimitrie Cantemir"(vezi lista candidatilor admisi IF :http://ucdc.ro/admitere-iulie-2016.php)

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca poti intra de fapt la nici o facultate cu medie de BAC sub 8.50! La Drept cel putin, trebuia peste 9.

| OanaDs explică (pentru Violleta2022):

Punem pariu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaDs):

Daca tu nu ai fost in stare ca iei BAC-ul cand aveai materia proaspata in cap, picand cu 5.71, cum crezi ca poti convinge tu pe cineva, ca esti capabila sa iei 8.50?
Iarta-ma, dar nu cred ca ai devenit peste noapte atat de inteligenta!

| OanaDs explică (pentru Violleta2022):

Draga Gretta, jignindu-ma nu cred ca dai dovata de IQ mai mare ca al meu!
Si daca ma uit mai bine...nici tu nu prea ai luat BAC-ul, la cum scrii!
Grija mare la greseli!

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaDs):

Daca citesti ultima farza, am scris "iarta-ma, dar nu cred ca ai devenit peste noapte atat de inteligenta"! ci cred asta cu tarie!

PS Am 2 facultati si o experinta de viata in carca, asa ca, stiu bine ca un copil de nota 5, nu va ajunge niciodata unul de 8.50 sau 9, mai ales la bacalaureat.

| OanaDs explică (pentru Violleta2022):

Nu ma refeream la ultima fraza;) sunt vreo 2 greseli.
Ideea e ca eu nu stau sa ma cert cu tine acum :))
Iti las un link unde poti vedea orientativ cateva facultati din tara unde "nu prea" conteaza nota de la BAC atata timp cat este una de trecere.
Studiaza lista bine, uita-te dupa Drept si vorbim dupa;)

http://www.money.ro/......-admitere/

;)

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaDs):

Linkul trimis este de la un articol publicat in 2011, adica 6 ani in urma, cand mediile nu prea contau pe atunci.

Lasa fetita, nu te stresa, ca-ti "cumpara" taticul BAC-ul... si eventual te tine si la facultate!

| OanaDs explică (pentru Violleta2022):

Ok...cumpar tot! Nu vad unde ar fi problema tawinking
E strict problema mea ce fac cu banii meiwinking

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de facultate, poate prin tara exista si facultati de stat la care se intra cu 6, dar ca sa fii sigura trebuie sa iei cel putin peste 7.50 in bac si sa inveti bine pentru admitere.
Daca vrei la privat nu conteaza cat ai luat in bac, doar sa-l ai luat, dai banu' iei diploma.

| Seven07 a răspuns:

Well la romano-americana din Bucuresti nu conteaza cat ai media de bac atata timp cat platesti :-)) Cunosc o tipa care nu stie sa scrie correct, a luat bac-ul in a 2 sesiune iar acum are figuri de "bruneta de la drept" :-))

| OanaDs explică (pentru Seven07):

laughing funny
Dar eu nu vreau nici bac nici facultati pe "ochi frumosi".ma consider cu capul pe umeri si nu m-as vedea atat de incapabila sa trec niste cacaturi de examene laughing ce bine ar fi fost daca gandeam asa si in vremea liceului...acum terminam facultatea laughing mi-au placut cafelele laughing

| Seven07 a răspuns (pentru OanaDs):

Si mie :-)) Si eu am stat pe bara o perioada, doar unn an de fapt desi eu losesem bac-ul cu 6.21 ( nu stiu cum am reusit), doar ca vezi tu, nu prea conteaza cum te consideri tu, sau cum sunt facultatile, pe ochi frumosi sau urati desi banuiesc ca ai ochi decenti, idea e ca universitatea asta, indiferent cat de panorama pare, e recunoscuta international, deci ti-ar fi destul de usefull sa o faci. Sunt constient ca esti cu capul pe umeri si capabila sa treci niste cacaturi de examene, altfel scriai ceva gen " nu vr bac, s-au fac p oki frum st destheaptha", so keep going, si mult noroc, eu unu regret ca am dat la facultate :-))