| LastMimzy a întrebat:

Buna,in ce consta admiterea la facultatea de psihologie si stiinte ale educatiei cu specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar din Cluj?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru "4. Specializarea PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PRIMAR ŞI PREŞCOLAR Cluj-Napoca" sunt următoarele "Criterii de selecţie" :

"Specializările Pedagogie şi Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar liniile de studiu română, maghiară şi germană

Media de la examenul de bacalaureat 75%
Nota obţinută la test 25%

Structura testului este următoarea:
1. Componenta Scriere corectă
Sarcina de lucru constă în rescrierea corectă a unui text care conţine greşeli de ordin lexical, de ortografie şi punctuaţie.
2. Componenta Înţelegerea unui text nonliterar scris
Elaborarea rezumatului textului şi formularea de răspunsuri la întrebări referitoare la conţinutul textului.
3. Componenta Exprimare în scris
Compunerea unui text de aproximativ 30 de rânduri (1 pagină format A4) pe o temă dată (exemple: experienţa şcolară proprie, un eveniment important din viaţa proprie; întâmplare importantă cunoscută; motivaţia pentru alegerea profesiei, aspiraţiile profesionale ale candidaţilor, etc).
4. Componenta Efectuarea de operaţii matematice de bază (adunare, scădere, înmulţire, împărţire)
Rezolvarea unor probleme concrete care implică operaţii matematice de bază." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/psihologie/

Vezi alte detalii şi la linkul : http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/4admitere.php

Toate cele bune.