| Bbbjb a întrebat:

Buna, la ce foloseste cratima in situatiile astea: l-am etc?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prescurtare a unui pronume "pe el" si "am" e sufixul unui verb.

| Bbbjb explică (pentru anonim_4396):

Bine dar la ce foloseste si daca scriu,, l-am" tot se intelege, se citeste la fel, care e rostul

| zurick a răspuns (pentru Bbbjb):

Sunt două părți de vorbire diferite și de asta trebuie să fie separate prin cratimă.

| eckblume a răspuns:

Rostul e ca,, l" e pronume personal, iar,, am" face parte din verb, adica: l-am scris, l-am certat, l-am incurcat etc. Sunt doua parti de vorbire diferite. Acest,, am" ajuta la formarea timpului perfect compus.

| Bbbjb explică:

Ma refer ca nu are rost aceasta cratima pentru ca nu foloseste la citirea diferita sau altceva, este o regula inutila, eu ma referam la utilitatea ei nu la ce reprezinta