| sweetela a întrebat:

La scoala am spart o tabla in partea de jos, ce e drept e ca e crapata putin, are doar o dunga dar trebuie sa cumpar alta. Aveti idee de niste site-uri de unde as putea sa cumpar alta? Sau un magazin de prin Iasi. Ii tabla neagra nu trebuie cine stie ce fel de tabla, dar sa fie ceva mai ieftin.

24 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce marime? Uita-te pe aici: http://bit.ly/2EdxzZf

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Bai, bai, bai
Stai asa
Ce sa faci?
Sa cumperi tu tabla?
Hmmm, pai cum s-a intamplat?
Eu zic sa nu iei

| nda a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

De ce sa nu o plateasca, daca ea a spart-o? Mi se pare absolut normal.

| sweetela explică (pentru Th3AbSinTh3):

Am platit de o tabla cu marker cand se facuse o comanda. In vara trebuie sa o puna. Pana atunci cica ar trebui sa cumpar alta tabla. Se poate scrie, nu e crapata tare

| IIIshaneIII a răspuns:

Tableta la scoala? la ce folosesc tabletele? (ma refer strict scolar, stiu ca e buna pentru multimedia si jocuri)

| nda a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Tabla... aia pe care scrii cu creta si apoi o stergi cu buretele.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru nda):

Acum am vazut, tabla *** la o privire fugitiva am vazut tableta, tabla trebuie cumparata ca daca nu o cumpara... ce pateste? nimic doar nu poate sa il dea afara din scoala.

| nda a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Mie mi se pare normal sa o plateasca. Daca n-o va plati, tine de conducerea scolii daca va pati ceva sau nu vinovatul.
Daca nu e la prima abatere, ar putea sa-l dea afara din scoala, de ce nu?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru nda):

Daca nu a spart-o in urma unui conflict sau joaca prosteasca, asta ca sa ai poata scadea nota la purtare nu poate fiind obligatorii cele 10 clase, oricum statul fura pe toate partile macar atata lucru sa suporte

| nda a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Daca mergem pe ideea asta, hai sa-i lasam sa-si faca de cap, ca sunt obligatorii cele 10 clase. Asa ajung toti derbedei si educatie fix zero. Sparg, distrug, se bat, injura... si ei sunt la scoala cica. Asa era si cand eram eu la scoala, fac pariu ca asa e si acum. Si asta nu se va schimba prea curand.
Daca elevul face tampenii la scoala, eu sunt de acord cu exmatricularea lui. Nu din prima, dar la un anumit numar de abateri. Nu e nicio scoala obligata sa adaposteasca derbedei si prost crescuti.( nu ma refer la cel care a pus intrebarea)
Alea 10 clase obligatorii le poti face si daca esti exmatriculat. Cauti alta scoala si iti continui studiile. Pierzi un an, dar asta e.
Autorul intrebarii spune "La scoala am spart o tabla". Presupun ca ea a spart-o si ca recunoaste ca e vina ei. Asa ca, normal ar fi ca ea sa o plateasca.

| sweetela explică (pentru nda):

Nu e prea normal sa o platesc. Scoala ce face? Au bani si ii tin acolo de aiurea

| nda a răspuns (pentru sweetela):

Dar tie ti se pare normal sa distrugi ceva ce nu iti apartine?

| Adrian1555 a răspuns:

Am vazut mai jos tot feluri de raspunsuri
Ca e datoria ta sa o platesti
Dar tu cand iti spargi telefonul la scoala nu e datoria lor sa il repare?
Cel mai normal este sa se luna cheta sau doamna diriginta sa gaseasca o metoda de mijloc in care nu este nevoie sa platesti toata tabla din banii tai

| nda a răspuns (pentru Adrian1555):

Telefonul e bunul tau, tu ti l-ai cumparat, iti apartine. Faci ce vrei cu el. Il spargi, il arunci pe geam, ti-l dai de cap, fix treaba ta.
Tabla aia nu e a ta, nu faci ce vrei cu ea. O folosesti in scopul pentru care ti-a pus-o la dispozitie scoala aia. Sa scrii pe ea, sa te ajute sa inveti mai usor. Daca tu o spargi, tu o platesti. De ce sa faca cheta, sa plateasca toti pentru neglijenta ta?

| sweetela explică (pentru nda):

Tabla nu am spart-o doar eu. Si nu e sparta sparta astfel incat sa nu poti scrie pe ea. Ii intreaga. Chestia e ca un coleg s-a impiedicat si a cazut cu mana pe tabla si s-a crapat iar pe mine ma intrebase o colega unde e sparta si i-am aratat si dadusem usor cu palma si se crapase, dar nu monumental. Am facut comanda de tabla cu marker. De ce puii mei sa mai platesc inca o tabla? Dar trebuie. Si asa tablele se arunca

| nda a răspuns (pentru sweetela):

In cazul asta tu si colegul impiedicat ar trebui sa cumparati impreuna tabla, ca nu ai spart-o singura.
Nici tie nu ti-ar conveni sa vina cineva la tine in casa sa-ti crape ceva, doar putin.

| sweetela explică (pentru nda):

Tablele se vor arunca. Intregi sau nu se arunca. A fost o greseala. Nu is nebuna sa dau cu pumnu in tabla. Am platit o tabla, pe tabla sparta se poate scrie

| nda a răspuns (pentru sweetela):

De ce se arunca tablele?

| sweetela explică (pentru nda):

S-au facut comanda de altele noi in toata scoala

| nda a răspuns (pentru sweetela):

Nu cred ca se vor arunca cele vechi. Cel mai probabil vor fi date altor scoli.
Sunt multe scoli care n-au conditii.

| sweetela explică (pentru nda):

Probabil. Sunt atatea table, nu sufera nimeni pentru o tabla in minus

| nda a răspuns (pentru sweetela):

Trebuie sa invatati si voi sa fiti mai responsabili. Nu sufera nimeni daca platesti tabla aia. Bine, poate putin tu. laughing

| sweetela explică (pentru nda):

Omule, care parte din "A FOST O GRESEALA" nu pricepi? E greu de inteles ca s-a impiedicat un copil? Nici atata nu va duce capu? In plus am intrebat de unde pot sa cumpar alta tabla, nu sa dau eu explicatii ce am facut. Si diriga nu mi-a zis "cumpara tabla", ci m-am interesat eu singura

| nda a răspuns (pentru sweetela):

Usor sa nu faci exces de zel cu mine. Greseala, negreseala, tabla e sparta si cineva trebuie sa raspunda pentru ea. Nu poti sa te disculpi asa simplu. Sunteti invatati prost cu totul de-a gata. Cand nu ai ce-ti trebuie, inveti sa apreciezi mai mult anumite lucruri.