| anonim_4396 a întrebat:

1. De ce sunt unii oameni atat de nationalisti/obsedati de tot ce e romanesc si nici nu vor sa auda de strainatate?

2. De ce se considera ei superiori iar pe noi ne numesc "maimute"? Adica pe noi cei care suntem deschisi la minte, stim sa vorbim limba engleza, ascultam muzica buna, suntem deschisi la cultura, traditiile, muzica sau mancarea din strainatate?

27 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mie Romania mi se pare o tara excelent de ok si frumoasa si ce mai vrei doar ca e plina de melteni, tarani cum vrei sa le zici astia strica tara asta si cei care o conduc de 30 de ani.
De plecat am plecat si voi pleca cand voi avea ocazia ca turist dar tot aici ma intorc, nu o sa uit romana ca Raducioiu si nici ca spalatoarele de funduri din Italia care dupa 4 luni se intorc in tara si vorbesc cu accent strain si pe nas.
Deci imi place si strainatatea, cand o sa am bani indejuns de multi enorm de multi daca o sa am voi sta plecat numai prin croaziere sa vad lumea cu frumusetile ei, dar prefer sa traiesc tot aici in tara la noi.
Si inca ceva degeaba esti intr-o tara straina cu cativa euro mai multi daca esti sclav mai bine mediocru in tara la tine.
Evident ca acest topic nu era despre mine, eu doar mi-am spus parerea ca avem o tara frumoasa dar sunt de acord si cu tarile straine si mai ales cu plecarile ca turist, cu munca in afara nu-s de acord mai ales cand e vorba de lucruri injositoare ca :stersul mosilor si babelor la fund, prostitie si proxenetism, facut curat la animale, ceva mai decent da!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ai dretate, mai ales la partea cu meltenii.

Vad ca unii sustin sus si tare strainii se poarta urat. Probabil au uitat de toti meltenii din Romania care se poarta si mai urat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 și 2. E o modalitate de apărare a identității.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Copilaria lui probabil.
2. Pentru ca... este obsedat de Romania? :/

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Lipsa de educatie. De aici pleaca aproape toate problemele noastre.
2. Vezi raspunsul de la 1. Fara frica de "imperialisti" "satanisti" "sorosisti" partidele ca psd sau aur nu ar fi decat niste adunaturi de amuzanti cum e acum Noua Dreapta...

| gabicoo a răspuns:

Ăsta face trolling și voi îi răspundeți!
laughing

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Deci sunteti culmea, pentru voi pana si cea mai serioasa intrebare e "troll".
Troll e ala despre care vorbesc eu!

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Am spus de nenumarate ori ca nu sunt troll.

| cristimihailov a răspuns:

Cineva spunea ca daca pui gunoi intr-o cutie, devine cos de gunoi. Daca pui un diamant intr-o cutie, devine cutie de bijuterii.

Cam asa este si cu creierul...

Personal consider ca te invarti in cercul gresit si pierzi timp pretios.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce e apa udă?

| Zuzu1991 a răspuns:

E destul de greu sa ajungi sa iti dai seama ce ii motiveaza pe oameni, in general orice chestie de genul asta ii face sa se simta "speciali" chestia asta fiind motivatia pentru orice tampenie batuta in cap, de gen nationalism, secte, nazism si neonazism, etc.

gandeste-te ca e recunoscut faptul ca clujenii nu inghit bucurestenii, ai un soc serios sa vezi ca tu vorbesti normal si nu incerci sa insulti pe nimeni, dar numai accentul ii calca pe nervi si sar la scandal

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, stiu!

El crede ca prin comportamentul lui o sa ne faca sa fim ca el, dar a reusit fix opusul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ți-ai pierdut timp de pomană pentru a descrie caracterul unui susținător AUR. Din ce ai descris aici, parca o vad pe Șoșoacă în fața camerelor de filmat. Acele televiziuni care promovează prostia. La fel faci și tu aici : după ce că e prost, ii mai faci și reclamă. Sincer, te deranjează atât de tare și nu poți trăi? Și eu ascult muzică internațională și techno, trance, EDM. Vorbesc limba engleză ( cât de cât) și eu nu ascult mai nimic din România. Îmi place doar Andra și Voltaj, în rest doar niște "vedete" pline de tatuaje sau Nicole cireașă plină de ifose de doi bani. Dacă este atât de naționalist acest individ, presupun că ascultă și pe Selly, 5gand și alte "trupe" din astea waw. Tu lasă oamenii de gen să își trăiască viața cum cred ei că este mai bine, oricum astfel de oameni nu prea vor avea șanse să își facă prieteni decât oameni cu aceeași gândire cu a lor. Tu ar trebui să găsești oameni cu aceleași preocupări ca ale tale. Pentru mine oamenii de gen sunt inexistenți, nu bag în seamă și chiar puțin îmi pasă ce crede el despre mine. Oricum sentimentul este reciproc pentru ca asa cum și el se uita în scârbă la mine, la fel și eu la el. Și eu nu detest nimic din ce este România ca țară. România este o țară frumoasă, însă păcat ca este locuită de anumite specimene care mai și distrug. Fură păduri, aruncă gunoaie, plaje murdare, etc. Dacă ne-am civiliza un pic, poate am fi și noi o țară ca afară.

Vrei să pleci din România? Drum bun! Dar să știi că nici acolo nu fug câinii cu covrigii în coadă. Și acolo sunt oameni cu fel și fel de caractere și apoi, peste câțiva ani sau chiar luni, să nu te văd înapoi pentru că nu ai reușit să te acomodezi traiului de acolo sau mâncării care este cu totul altfel. Mai știu oameni de gen care s-au mutat în Germania cu familie cu tot, dar într-un an s-au reîntors în țară. Motivul pentru că nu s-au acomodat cu traiul de acolo și ziceau că oamenii erau răi. De fel nemții sunt mai acrii, ca strugurii necopți. Nu sunt primii care mi-au zis despre oamenii din Germania care nu sunt asa "prietenoși" cu noii veniți.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar eu vreau sa plec definitiv. Nu ma duc doar ca sa muncesc 2-3 ani si apoi sa ma intorc si sa imi iau un cazan/sa renovez bucataria. Nu plec pentru bani. Plec pentru mine, pentru ca asa imi doresc.

P.S. Si daca se intampla sa dau de oameni rai in strainatate, nu o sa ma intorc in Romania pentru ca si aici sunt oameni rai. Nu umbla cainii cu covrigi in coada nici in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Singurul loc în care nu găsești oameni răi este în Antarctica. De asemenea, nici COVID nu ai sa găsești acolo. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cat despre acomodare... tot ce pot spune e ca din secunda in care am pus piciorul jos din avion, strainatatea o sa devina pentru mine acasa.
Nu inteleg cum de nu reusesc unii sa se "acomodeze", cred ca e doar o vrajeala.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Ca sa te trateze oamenii urat trebuie sa intri in contact cu ei mai intai. Eu nu sunt genul de persoana care sa caute relatii cu toata lumea. Putin si bun, nu mult si prost!

| Mopmop a răspuns:

Oameni limitati. Si sunt limitati nu numai de lipsa de educatie si cultura ci si din punct de vedere economic.
Vulpea si strugurii...
Un om tinut in cusca ajunge sa gaseasca raspuns la gratii si pereti.

Răspuns utilizator avertizat
| unomdeosebit a răspuns:

Americanii nu au cultura.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru unomdeosebit):

Dar sunt cu 50 de ani inaintea noastra.

| Zuzuletes a răspuns:

Nu baga in seama ce vorbeste lumea, am simtit pe pielea mea. Daca tu ai invatat niste chestii din treaba asta aplicale, ai sa vezi mai tarziu daca o sa ti para sau nu rau ca ai plecat de acasa.Fiecare are dreptul sa si aleaga drumul in viata! Eu iti propun sa ti urmezi calea pentru ca se poate sa fie si alegerea cea mai buna pentru tinde daca simti asta.