| Kesha1428 a întrebat:

Bună lume! Vin și eu la rândul meu cu o întrebare:
Dacă vreau să fiu judecator, ce liceu si ce facultate trebuie să fac? Și la liceu, pe ce materii m-aș baza? Adica pe ce profil ar trebui sa dau si ce materii include acesta?(as dori absolut toate materiile). Multumesc anticipat!
Aștept răspunsul vostru! Cred ca e de la bine înteles ca dau si fundă! Nu?

Răspuns Câştigător
| KimRyan a răspuns:

Liceul nu conteaza chiar atat de mult, dar cred ca cel mai potrivit este profilul de stiinte sociale. Si eu sunt la profilul asta si fac 4 ore de romana, 2 de mate, 2 de franceza/germana, 2 sau 3 ore de istorie, 2 de fizica, cate una de biologie, chimie, desen, muzica, sport... materii de-astea normale. In a9a si a10a ai cate o ora de latina pe saptamana. Din clasa a11a nu mai faci bio, fizica si chimie, ci o materie care le cuprinde pe toate numita stiinte ale naturii. In clasa a9a ai 2 ore de logica, in a10a 2 de psihologie si una de educatie antreprenoriala, in a11a economie, iar in a12a filosofie. Dai teza din romana, istorie/geografie, stiinta sociala din anul curent (in a9a logica, a10a psihologie, etc.) si nu stiu in celelalte cazuri cum e, dar eu sunt la bilingv engleza, am 7 ore de engleza pe saptamana si dau si teza. La bac o sa ai romana, engleza, istorie si geografie/logica/psihologie/economie/filosofie. Si pentru judecatori e facultatea de drept. happy

5 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

In principiu, nu conteaza liceul si nici profilul. Insa, ca sfat, cel mai potrivit ar fi filologia (daca vrei sa dai examen de admitere la drept, iti trebuie gramatica si economie). Daca nu vrei sa dau examen, poti urma absolut orice profil, indiferent de materii. Apoi, dupa terminare, facultatea de drept.

| Okami23 a răspuns:

Liceu profil filologie, iti trebuie istorie si romana, facultate-drept

| UnCorpSanatos a răspuns:

Liceu oricare, facultatea de drept care este printre cele mai grelewinking

| loveisfreedom a răspuns:

Si eu vreau sa devin avocata, nu conteaza liceul(eu sunt la economic, profil economie)dar sa dai la facultatea de drept, care este una din cele mai grele facultati impreuna cu medicina si economia.liceul la alt profil iti va prinde bine, nu trebuie sa te axezi doar pe a fi judecator, ca pana atunci mai ai mult de mancat, un alt profil in liceu te va ajuta sa te diversifici.

| sasha1238D a răspuns:

Liceul nu conteaza foarte mult, doar ca nu prea poti da la mate-info (matematica mai specializata) mai de preferat filologie, stiinte sociale adica profil uman cu stiinte ale naturii, romana etc. etc., astea sunt de baza(caci cel mate-info este real), iar facultatea pe care trebuie sa o urmezi este facultatea de drept... apropo si eu vreau sa devin judecator sau jurist sau avocat. Sper ca te-am ajutat. Funda puppy dog eyes?