| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
M-am inscris la UTCN mai precis facultatea de automatica si calculatoare aceasta fiind si prima optiune,urmand mai apoi mai multe optiuni iar cea din final fiind inginerie civila la Baia Mare.
Nu am fost acceptat la prima optiune si am intrat la inginerie civila la Baia Mare.
Intrebarea mea este,unde trebuie sa merg sa-mi depun dosarul, la Cluj unde am avut prima optiune sau la Baia Mare la optiunea la care am fost admis?

1 răspuns:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Măi, când pe văd pe voi ăștia mici din generația asta cum dați din colț în colț, mă apucă damblaua. Voi vreți să faceți o facultate, doar ca sa aveți o diplomă? Chiar nu aveți până la vârsta asta un drum în viață prefigurat? Vă stabiliți profesia și cariera de 30-40 de ani care va urma pe baza procesului de admitere și a părerilor de pe TPU? Tinere, întrebarea pe care trebuie să ți-o pui ție este "Ce vreau să devin în viață?" Dacă răspunsul este "Programator/IT-ist" mergi frățică la Automatică. Dacă vrei să fii constructor, mergi la Inginerie Civila. Sunt 2 chestii atât de diferite între ele, încât nu poți fi OK cu oricare variantă… Ce fa i dacă termini Inginerie Civilă și realizezi că ai fi vrut să fii programator, și îți urăști jobul și domeniul? Nu poți să îți dorești toată viața să fii marinar, dar să te duci la Petrol și Gaze doar pentru ca nu mai sunt locuri la Marină. Du-te prietenaș unde simte suflețelul tău că vrea să fie, urmează-ți visul, dorința, nu lăsa birocrația de cacao din Romania să îți decidă cariera. Nu intri acum, nu e bai, mai tragi un loz la anul. E păcat, zău….