| whoisalexandra a întrebat:

Buna, m-ar interesa ce salariu are un judecător stagiar și dacă se poate și salariul unui judecător pe măsura ce profesează din ce in ce mai mult. In special salariul net. Mulțumesc

7 răspunsuri:
| anonimuIl a răspuns:

Cât un RATAT TERMINAT pentru care statul nici case nu le mai dă.

https://www.hotnews.ro/......atilor.htm

| anonimuIl a răspuns:

Azi nu mai are nici o importanță sau valoare cuvântul - judecător.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am auzit de "judecator stagiar" pana acum, pentru ca iti ia multi ani sa treci prin diverse stagiaturi de inceput, pozitii, examene de barou samd, ca sa poti ajunge in final judecator.
Salariul este in functie de anii de vechime si functia detinuta.

Tu termina intai scoala generala, fa liceul si invata pe rupte sa poti intra la facultate si mai vorbim peste 10-15 ani.

| whoisalexandra explică (pentru Violleta2022):

In toamna încep primul an de facultate la drept, de asta m-a interesat. Nu înțeleg de ce trebuie răspuns cu răutate la o intrebare inofenisvă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru whoisalexandra):

Nu am raspuns cu nici o rautate, doar m-am mirat, fiindca nu am auzit de "judecator stagiar", dar stiu sigur ca dupa 4 anid e Drept faci 2 ani de stagiatura pentru profesia pe care o alegi, dai examenele de barou samd.

In ce priveste varsta ta, ma indoiesc ca ai intrat deja la vreo facutate, atata vreme cat pui intrebari diferite, despre cum se poate intra la o facultate si asa mai departe.

https://www.tpu.ro/utilizator/abwium/intrebari/

| whoisalexandra explică (pentru Violleta2022):

Dacă te uiți atent pe contul meu, o sa observi ca nu am adresat intrebari legate de admiterea la drept întrucât am trecut deja peste aceasta etapa. Cât despre judecătorul stagiar, stiu ca după terminarea celor 4 ani de drept și dupa examenul de licența in drept poți alege fie sa dai baroul, fie sa avansezi puțin mai mult și poți urma inm ul, unde dacă intri vei putea deveni judecător sau procuror. Se fac 2 ani de inm și dupa acei doi ani, dacă treci examenele de final, felicitări, esti judecător/ procuror stagiar timp de 3 ani.

| Michela68 a răspuns (pentru whoisalexandra):

Bună, Alexandra!
Fiica mea tocmai a intrat la INM (în curând va începe cursurile) ceea ce îți doresc și ție din suflet dacă ești interesată cu adevărat de cariera de magistrat, nu cea mai bine plătită, dar cu adevărat frumoasă pentru cine este purtat către acest domeniu. Nu te descuraja dacă nu intri la INM la prima încercare și nu abandona, mai ales dacă asta este ceea ce vrei cu adevărat. În cele mai multe cazuri prima încercare este cea de,, antrenament", de cunoaștere cursul acestui examen care este o experiență mult diferită de ceea ce este în general un examen. Este un examen lung și extrem de dur, dar nu imposibil. O probă nu numai de cunoaștere exemplară a materiilor, a deontologiei, dar și, mai mult decât se poate imagina, psihologică. Un examen de drept, de autocontrol, de atitudine exemplară, de determinare, o luptă nu numai cu materia, dar și cu tine însuți. Un pas important ce duce la maturizare chiar și pe cel ce nu s-a grăbit să se maturizeze. Iar când se reușește, satisfacția unei astfel de reușite nu poate fi descrisă suficient și corect în cuvinte.
Informațiile tale sunt cu siguranță mult mai corecte decât ale cuiva care nu a auzit de judecător stagiar sau procuror stagiar (am văzut tipul acesta de răspuns la o altă întrebare ce ai pus-o). Durata INM-ului este de 2 ani pentru cei intrați până in 2024 inclusiv și se va modifica la 3 ani începând cu 2025 (dacă intre timp nu apar alte modificări). Stagiatura este doar de un an (nu de 3). Referitor la salariul stagiarului, nu cunosc exact cuantumul acestuia încă, dar știu că și pe durata INM-ului, în calitate de auditor de justiție, se primește o indemnizație destul de decentă ce are caracter salarial.
Caută și citește Legea privind statutul magistraților. Îți va clarifica multe necunoscute.
Îți doresc mult succes în tot ceea ce dorești sa faci!