| anonimuser5520 a întrebat:

Buna, ma adresez aici deoarece nu stiu unde as putea gasi un raspuns. Poate ma ajutati voi. Am 19 ani si din motive personale am doar 6 clase absolvite.As vrea sa imi continui studiile, sa imi termin 12 clase, sa dau si examenul de Bacalaureat si sa dau la facultate.Cum as putea sa imi continui studiile si unde? Sunt sigura ca nu ma primesc la varsta mea la liceu si nici atat la scoala generala laughing. Mersi

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa termini 8 clase si aceasta se face doar prin programul "A doua sansa", nu exista alta modalitate.
Dupa aceea poti urma liceul, cu frecventa la seral sau cu frecventa redusa si sa sustii examenul de bacalaureat iar apoi sa urmezi o facultate.

| gabicoo a răspuns:

Există programul "A doua șansă". Caută pe internet la ce școală din apropierea domiciliului tău se organizează.

| anonimuser5520 explică (pentru gabicoo):

Am fost la a doua sansa, acolo te invata numai adunari, scaderi, inmultiri, impartiri etc.Sunt chestii de baza pe care le cunosc, acolo nu ai ce sa inveti.Cand sunt teste nationale, de 2 ori pe an, primesti raspunsurile pe tabla, pentru ca sunt chestii care nu ne sunt predate.Ma gandeam ca exista alta optiune unde chiar sa invat ceva, nu sa ma duc sa "invat" cat face 2+2. E jalnic din pacate

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonimuser5520):

Si ce vrei sa faci? Asta e singura optiune care ti se ofera de catre ministerul educatiei deci o accepti si nu comentezi. Ai zis ca vrei sa ajungi la facultate. Pt asta trebuie sa 12 clase absolvite si diploma de bac. Ca sa le obtii trebuie sa treci prin programul ala care e facut pentru toata lumea care are nevoie, ii doare undeva ca tu stii sau nu ce se invata acolo, daca nu te-ai dus la scoala cand trebuia...asta nu mai e problema lor. Bucura-te ca macar termini in cativa ani si nu stai sa astepti 6 ani sa termini liceul